Yürüme ve Ömür içindeki Bağ

StoryWar

New member
Nizamlı yürüyüş ve Uzun Ömür

Sağlıklı ve uzun bir hayat için tertipli antrenmanların yararlı olduğu uzun vakittir söylenmektedir. Fakat tertipli idman kavramı epeyce açık değildir. Bunun yerine günlük yürüyüş yapmanın daha pratik ve kolay bir idman prosedürü olduğu genel kabul görmektedir. Lakin yürüyüş denilince bunun suratı, aralığı ve zorluk derecesi (mesela yokuş yukarı) üzerinde kâfi açıklayıcı bilgiler mevcut değildir.

Günde 10.000 adım

En kolay idman yürüyüştür demiştik. Lakin günde ne kadar adım atılmasının kâfi olduğu düzgün belirlenmemiş idi. Genel inanış günde en az 10.000 adım atmanın gerekli olduğu halinde idi. Lakin 29 Mayıs 2019 tarihinde “JAMA Internal Medicine” mecmuasında I-Min Lee ve arkadaşlarının yayınladığı bir araştırma biroldukca ezberi bozacak niteliktedir. Müelliflere bakılırsa günde 10.000 adım olayı muhtemelen şöyleki başladı: 1965 yılında Japon firması “Yamasa Clock and Instrument Company” piyasaya bir adım sayıcı aygıt çıkardı. Bu aygıtın ticari ismi “Manpo-kei” idi. Japonca’dan çevirisi ise “10.000 Adım Ölçer” idi. Yani bu kavramın bir firmanın çıkardığı esere verdiği ticari bir isimden öteki bir özelliği yoktu. Her niçinse bu 10.000 adım üzerinde fazla düşünülmeden günde atılması gereken en az ölçü olarak kabul görmüştür.

Planlanan araştırma

Yaşları 62 ile 101 içinde değişen ortalama 72 yaşındaki yaklaşık 18.000 bayanda yapılmıştır. Bayanların günde ortalama kaç adım attıkları hassas bir adım ölçer aygıtı ile nizamlı olarak kaydedilmiş ve daha sonrasında bu bayanlar izlenerek kaç adedinin ne kadar müddet daha sonra öldükleri kaydedilmiştir.

Cevabı aranan sorular

Çalışmada iki ana soru yanıtlanmaya çalışılmıştır:
1. Daha az vefat oranı günde kaç adım atanlarda görülmektedir?
2. Adımların suratı (dakikadaki sayısı) ve mevt içinde bir ilgi var mıdır?

Edinilen sonuçlar

Çalışmaya katılan bayanlar ortalama 4,5 yıl izlenmişlerdir. Çalışma mühletince 504 bayan ölmüştür. Bunlar mevt vakit içinderına bakılırsa gruplandırılmışlardır. En kısa müddette ölen %25 lik küme incelenmiştir. Bu kümedeki 275 bayanın günde epeyce az adım attığı (ortalama 2.700 adım) görülmüştür. Biraz daha fazla adım atanlarda (ortalama 4.400 adım) vefat oranı %41 azalmıştır. Vefat oranı adım sayısı arttıkça azalmaya devam etmiş lakin günde 7.500 adımdan daha sonra rastgele bir manalı değişiklik olmamıştır. Tıpkı vakitte adımların suratı yani kişinin yavaş yahut süratli yürümesi de araştırılmıştır. Sonuçta tıpkı adım sayısını süratli yahut yavaş tamamlamanın vefat oranına tesiri olmadığı görülmüştür.

Günlük yaşama uygulama

Uzun müddettir hareketli hayatın ömrü uzattığı konusunda çeşitli çalışmalar süregelmektedir. Vaktimizde günlük adım sayısı bir epey kişi tarafınca hareketli hayatın bir ölçütü olarak alınmaktadır. Fakat bu mevzuda ortaya konulan rastgele bir sayısal kıymet mevcut değildir. Günde 10.000 adım efsanesi gençlikte kabul görse bile ileri yaşlarda yerine getirilmesi sıkıntı bir uğraştır. Ortalama bir beşerde 10.000 adım yaklaşık 8 Km araya karşılık gelmektedir. Bu arayı katetmek ise olağan bir yürüyüş ile bir saat 40 dakika sürmektedir. Herkes iki saate yakın vakti yürüyüşe ayıramayabilir. Son çıkan bilimsel çalışma hayli daha az sayıda günlük adımın (4.400) bile daha hareketsiz bireylere göre ömrü bariz ölçüde uzattığını göstermiştir. Adım sayısı arttıkça ömürde uzama bir sayıya kadar devam etmiş lakin bu uzamanın da sonlu olduğu ve günde 7.500 adımdan daha sonra değişmediği ortaya çıkmıştır. Fazla yürümeyi yahut spor yapmayı sevmeyenlerin üzülmesine gerek yoktur. Bunun yanında adımların sıklığı da sanıldığı üzere bir değişiklik yapmamıştır. Birebir adımı (veya mesafeyi) daha çabuk yahut daha uzun müddette tamamlamak ömür üzerinde bir değişiklik yapmamıştır. Yürüyüşlerinizi kendinizi yormadan aheste adımlar ile yapabilirsiniz.