Üç soru ve cevap: Linux artık GNU'ya son mu veriyor?

Saberie

Active member
Son zamanlarda, Linux için yeni Rust araçları adından söz ettirdi: Günlük idari işler için çoğu kabuk aracında yıllar süren küçük değişikliklerden sonra, denemeye istekli geliştiriciler artık kullanıcı ortamına yeni bir şekilde yaklaşıyor. Yeni iX 8/2024'ün kapağının yazarı Martin Gerhard Loschwitz, projelere daha yakından baktı.

Duyuru

Martin Gerhard Loschwitz, OpenStack, Ceph, Kubernetes ve bunlarla ilgili her şey konularında serbest çalışan bir gazeteci, eğitmen ve danışmandır.

Mevcut Linux araçları kendilerini iyi kanıtladılar. Neden bu kadar çok programcı şimdi alternatifler geliştirmeye çalışıyor?

Çünkü işe yarıyor. Ve çünkü yapabilirler. Cidden: “Biz bunu her zaman bu şekilde yaptık” ifadesi açık kaynak ortamında birisinin bir şey yapmaması veya bu örnekte olduğu gibi bir şey yapması için hiçbir zaman geçerli bir gerekçe olmamıştır. Neyse ki durum böyle: Mevcut gelenekleri düzenli olarak sorgulayan geliştiriciler (genç ve çılgın) olmasaydı, günümüzün harika yazılımlarından bazıları muhtemelen hiçbir zaman gün yüzü göremeyecekti. Çünkü başta Linux çekirdeği olmak üzere, başlangıçta akademik saçmalık olarak kabul edilen pek çok şey, o zamandan beri piyasada yer edindi.

Özellikle klasik komut satırı araçları, işletim sisteminin çekirdeğiyle yakın çalışma avantajı da sunar; böylece Linux sistemlerinin temel işlevleri hakkında çok şey öğrenir ve Rust bilginizi genişletirsiniz. Sonuçta herkes günümüzün mevcut CLI araçlarından tamamen memnun değil. Örneğin birçok kişi daha hızlı bir LS ister. Birinin ilk hamleyi yapması, bir şeyi geliştirmesi, sonra bunu sorgulaması bana göre yanlış bir şey değil. Bununla birlikte, klasik Coreutils'in çoğu Rust alternatifi tartışma konusu olmaktan çok uzaktır.

Geliştiricilerin yaklaşımları nasıl farklılık gösteriyor? Yöneticilerin buna tamamen alışması mı gerekiyor yoksa komut dosyalarında vb. yalnızca birkaç değişiklik mi gerekiyor?

Klasik avukat cevabı: duruma göre değişir. Bir yönetici olarak mevcut Coreutils C araçlarını Rust benzerleriyle değiştirmek istersem, bunun için GNU sürümleriyle tam CLI uyumluluğu için tasarlanmış ayrı bir proje var. Buradaki beklenti, Rust'ta yazılan araçların, günümüzde klasik Linux sistemlerinde yer alan araçlarla aynı parametreleri desteklemesi ve aynı şekilde kullanılabilmesidir. Araçların komut dosyalarında birebir değişim olarak kullanılabilmesi için CLI çıktısının da aynı olması gerekir. Rust Coreutils projesinin geliştiricileri, projenin araçlarının GNU benzerleriyle tam olarak uyumlu olmamasını bir hata olarak değerlendiriyor.

Bugün geliştiricilerin Rust'ta klasik araçları uygulama biçiminde durum farklı. Burada işler daha rahat: Örneğin Rust'taki çeşitli ps kopyaları farklı bir görünüm, farklı CLI parametreleri ve daha fazla performans sunuyor. Bu, basitçe kopyalamaktan ziyade, kullanımı daha kolay ve daha hızlı bir ps ardıl aracı oluşturmakla ilgilidir. Hayal gücünüzün sınırı yoktur, ancak bunun karşılığında araçlar artık klasik Coreutils'in yerine kullanılamaz. Bazı projelerde bu, çıktılarını bir çağrı cihazı görünümünde sundukları için, yani doğrudan kabuğa bağlı olmadıkları için başarısız olur.

Özellikle hangi araçları önerebilirsiniz ve hangilerinden uzak durmalısınız?

Procs'u ps değişimi olarak gerçekten beğendim ve ls eza değişimi de kişisel testlerimde, hatta Rust araçlarının öncelikli olarak geliştirilmediği bir işletim sistemi olan macOS'ta bile çok iyi çalıştı. Ancak test deneklerinin çoğunu homebrew kullanarak oldukça kolay bir şekilde kurmak mümkün oldu.

Klasik Kitty'ye saygı duruşunda bulunan, son derece pratik, Rust tabanlı bir terminal emülatörü olan Rio'dan da etkilendim. Ayrıca Tmux'un Zellij formunda bir Rust yedeği de var, onu da beğendim çünkü modelinden biraz daha hızlı görünüyor. Genel olarak, Rust topluluğunun temel kabuk işleme açısından şu ana kadar elde ettiği başarı kesinlikle etkileyici. Gelecekte neler bekleyebileceğimizi görmek beni heyecanlandırıyor.

Martino, yanıtların için çok teşekkürler! Linux için yeni Rust araçlarına genel bir bakışı yeni iX'te bulabilirsiniz. Ayrıca geliştiricilerin Rust'ta GNU Coreutils'i nasıl yeniden uyguladıklarını göstereceğiz ve Linux çekirdeğinde Rust ile C arasındaki farka eleştirel bir bakış atacağız. Okuyucular tüm bunları ve diğer birçok konuyu şu anda Haberler Shop'ta veya gazete bayilerinde bulunan Ağustos sayısında bulacaklar.

“Üç soru ve cevap” serisinde iX, ister bilgisayar önündeki kullanıcının bakış açısı, ister yöneticinin bakış açısı, ister yöneticinin günlük yaşamı olsun, günümüzün BT zorluklarının özüne inmek istiyor. bir yönetici. Günlük uygulamalarınızdan veya kullanıcılarınızdan önerileriniz var mı? Hangi konuyu kısa ve doğrudan okumak istersiniz? O halde bize yazmaktan veya forumda yorum bırakmaktan çekinmeyin.

(fo)