Salı Brifinginiz: Yıkıcı Bir Deprem

CountryRoyal

New member
Kurtarma ekipleri, Türkiye’nin Adana kentinde kurbanları ve hayatta kalanları aradı. Kredi… Can Erok/Agence France-Presse — Getty Images

Türkiye ve Suriye’de meydana gelen depremde 3 binden fazla kişi öldü

Türkiye ve Suriye’deki kurtarma ekipleri, güçlü bir depremin binlerce binayı yıkıp 3.000’den fazla insanı öldürmesinin ardından hayatta kalanları aramak için molozları kazıyordu.

Zaten savaş, mülteci krizi ve derin ekonomik sıkıntılarla yıpranmış bir bölgede başka bir insani felaket. İşte canlı güncellemeler, hasarın ayrıntılı bir haritası ve sonrasını gösteren bazı resimler ve görüntüler.

Türkiye’de 1939’dan bu yana hissedilen en güçlü deprem olan 7,8 büyüklüğündeki ilk deprem Pazartesi günü şafaktan önce meydana geldi. Saatler sonra, öğleden sonra, neredeyse ilk şok kadar güçlü olan 7,5 büyüklüğündeki ikinci bir sarsıntı, kurtarma çalışmalarını zorlaştırdı ve deprem bölgesinde yaşayan milyonlarca insanı dehşete düşürdü.


Depremin merkez üssü Türkiye’nin orta-güney kesimindeki Gaziantep şehri yakınlarındaydı ve burada 1.650’den fazla kişi öldü.


İç savaşın harap ettiği bir ülke olan Suriye’de, yıkım sahneleri çok tanıdık geliyordu. En çok etkilenen bölgelerden biri, Türkiye destekli Suriye muhalefetinin kontrolü altındaki ve yarısından fazlası savaş nedeniyle yerinden edilmiş yaklaşık 4,2 milyon kişiye ev sahipliği yapan kuzeybatı Suriye oldu.

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, Türkiye’nin yardım talebine kurtarma ekipleri göndererek ve yardım teklifleriyle yanıt verdi. Suriye, uzun süredir düşman olan İsrail’den yardım istedi. Başbakan Binyamin Netanyahu, Türkiye’nin yanı sıra Suriye’ye de yardım gönderilmesine izin verdi.

Kültürel kayıp:Roma döneminde gözetleme kulesi olarak yapılan Gaziantep Kalesi ağır hasar görmüştür.

Türk siyaseti:Seçim yaklaşırken deprem, 2021 orman yangınlarına tepkisi ağır bir şekilde eleştirilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için büyük bir sınav.

ABD, Cumartesi günü Atlantik Okyanusu üzerinde bir Çin balonunu düşürdü. Kredi… Randall Tepesi/Reuters

Bir Çin balonu daha görüldü

Çin, Kolombiya hava savunması tarafından tespit edildikten üç gün sonra bir balonunun daha Latin Amerika ve Karayipler üzerinde süzüldüğünü söyledi. ABD üzerindeki balonda olduğu gibi Çin, bunun sivil amaçlı olduğunu ve “planlanan rotasından çok saptığını” söyledi.

Kolombiya Hava Kuvvetleri, nesneyi takip ettiğini ve ulusal güvenlik için bir tehdit oluşturmadığını söyledi. Ancak Cumartesi günü ABD’ye doğru tökezleyen ve düşürülen balon söz konusu olduğunda, Çin’in niyeti hakkında sorular vardı.

Hatalı balon, Çin lideri Xi Jinping hükümeti ve güvenlik aygıtı içindeki kontrolün Pekin’in öngördüğü kadar düzenli olmayabileceğini gösterdi. Xi’nin ve askeri ve istihbarat servislerinin muhakemesi hakkındaki sorular artık Çin’in Tayvan gibi çok daha tehlikeli bir ortamda başka bir krizle nasıl başa çıkacağına dair değerlendirmeleri gölgeliyor.

alıntı:Clinton yönetiminde çalışmış eski bir yetkili, “Çin’e hem uluslararası hem de yerel düzeyde özellikle zarar veren şey, bunun yeterlilik ve bunların Xi Jinping’in liderliği hakkında şüpheleri nasıl güçlendirdiği konusunda ortaya çıkardığı sorulardır” dedi.

Bağlam: Birbirini gözetleyen süper güçler hakkında yeni bir şey yok. Soğuk Savaş sırasında ABD ile Sovyetler Birliği arasındaki gerilim U-2 casus uçağı yüzünden doruk noktasına ulaştı. Ama saf safra için bu sefer farklı bir şey vardı.


GÜNCEL HABERLER

Asya Pasifik


Sanıkların çoğu, yargılanmayı beklerken yaklaşık iki yıldır hapiste.

 • Hong Kong’un en büyük ulusal güvenlik davası başladı. Kırk yedi demokrasi yanlısı lider, yıkıma yönelik komplo kurmakla suçlandı ve çoğu suçunu kabul etti.


 • Çinli ihracatçılar, ABD’deki satışlarını korumak için Meksika’da fabrikalar kuruyor.


 • Avustralya’da 16 yaşındaki bir kız çocuğu, nehirde yüzerken köpekbalığının saldırısına uğradı ve hayatını kaybetti.


 • Eski Pakistanlı general ve hükümdar Pervez Müşerref’in naaşını sürgünden memleketine götürme planları yapılırken, tarihçiler onun çelişkili mirasıyla boğuşmaya başladılar.
Grammy Ödülleri

Beyoncé, en çok Grammy ödülü alma rekorunu elinde tutan merhum Macar şef Georg Solti’yi geride bıraktı. Kredi… Mario Anzuoni/Reuters

 • Beyoncé şu anda en çok Grammy kazanan rekorunu elinde tutuyor, ancak bir evvel yine en büyük ödüllerden dışlandı.


 • Harry Styles, “Harry’s House” ile yılın albümü ödülünü kazandı. Lizzo, “About Damn Time” ile yılın rekorunu kazandı. İşte kazananların tam listesi.


 • Gecenin en önemli parçası, hip-hop tarihine bir kaside idi.


 • Kırmızı halı görünümlerine tıklayın.
Dünya çapında


 • Ukrayna, Rusya’nın saldırıları genişlerken doğu cephesinde düzinelerce saldırı bildirdi.


 • İşgal altındaki Batı Şeria’da bir İsrail baskını en az beş Filistinliyi öldürdü. Ülkenin sağcı hükümeti, Filistinlilerin ev yıkımlarını hızlandırdı ve İsrailli yerleşimcileri cesaretlendirdi.


 • Premier Lig, son şampiyonu Manchester City’yi yıllarca mali ihlallerle suçladı.
Bir Sabah Okuması

Mauna Kea’nın araştırması, iklim değişikliğine katkıda bulunan sera gazı seviyelerinin önemli bir kaydını sağlıyor. Kredi… Erin Schaff/New York Times

Altmış yıl boyunca, iklim bilimciler Hawaii’deki bir yanardağ olan Mauna Loa’nın tepesindeki bir tesisten atmosferdeki sera gazı seviyelerini ölçtüler. Bu araştırma, Kasım ayında Mauna Loa patlak verdiğinde krize girdi. Çözüm? Operasyonlar bir sonraki yanardağ olan Mauna Kea’ya taşınıyor.

Yaşanan hayatlar: Bob Born, Peeps olarak bilinen hatmi şekerlerini Amerikan Paskalya sepetlerine getirerek bir pop kültür fenomeni başlattı. 98 yaşında öldü.

SANATLAR VE FİKİRLER

Nairobi’deki McMillan Memorial Library ve diğerleri restore ediliyor. Kredi… Patrick Meinhardt/Agence France-Presse — Getty Images

Kitaplıklarla engelleri aşmak

Kenyalı bir kâr amacı gütmeyen kuruluş, Nairobi’nin sömürge döneminden kalma halk kütüphanelerini restore ediyor, onları kapsayıcı “halk için saraylara” dönüştürüyor ve geride ayrılmış bir geçmiş bırakıyor.


Nairobi’nin ilk kütüphanesi kapılarını 1931’de açtı – sadece beyaz patronlara. Dört milyondan fazla nüfusuyla hızla büyüyen bir başkent olan şehirde hala çok az sayıda kitapçı veya iyi finanse edilen kütüphane var. Şehir planlamacıları, kolonyal sistemlerin kamu altyapısını ve sosyal sınıflar arasında eşitsiz erişimi şekillendirmeye devam ettiğini savunuyorlar. Kâr amacı gütmeyen kuruluş, binaları restore etmenin yanı sıra Afrika dillerinde daha fazla kitap eklemeyi ve engellilere yönelik hizmetleri dahil etmeyi amaçlıyor.

Kenyalı bir akademisyen olan Joyce Nyairo, restore edilen kütüphanelerin “büyük dengeleyiciler” olabileceğini söyledi.

Brezilya’da: Yeni seçilen cumhurbaşkanı Luiz Inácio Lula da Silva, bir zamanlar pek olası olmayan siyasi geri dönüşünün bir parçası olarak “silah yerine daha çok kitap” sözü verdi. teslim edebilir mi?

OYNA, İZLE, YE

Ne Pişirmeli


Kredi… The New York Times için Chris Simpson. Yemek stilisti: Maggie Ruggiero. Prop stilisti: Sophia Pappas.

Bu sarımsaklı karidesler Hawaii’nin bir tadı.

Ne Dinlenir

Bir K-pop beşlisi olan Tomorrow X Together, Billboard listesindeki ilk bir numaralı albümünü kaydetti.

Egzersiz yapmak

Antrenman öncesi biraz kafein, atletik performansınızı artırabilir.

Şimdi Oynama Zamanı

Küçük Bulmaca ve bir ipucu oynayın: Turşu suyu (beş harf).

İşte Wordle ve Spelling Bee.

Tüm bulmacalarımızı burada bulabilirsiniz.


Bugünkü brifing için bu kadar. Bir dahaki sefere görüşürüz. —Amelia ve Mariah

Not: David Leonhardt dört aylık kitap izninden sonra The Morning haber bültenini yazmaya geri döndü. Bu büyük hikayeleri yakalıyor.

“The Daily” Çin balonunu konu alıyor.

Geri bildiriminizi isteriz. Bize şu adresten e-posta gönderebilirsiniz: [email protected] .
 
Üst