Mobil Geliştirme: Jetpack Compose 1.4, sayfa sonları ve akış düzenlerinde çalışır

Saberie

Active member
Google, Jetpack Compose Android UI araç setinin 1.4 sürümünü yayınladı. Sürüm, dikey ve yatay sayfa sonları, akış düzenleri ve metin alanları için ek özelleştirme seçenekleri için yerleşik desteğe sahiptir. Jetpack Compose, Kotlin programlama dilini kullanır ve Android’in yerel kullanıcı arayüzleri oluşturmak için önerdiği araç takımıdır.


Sapmadan taraf değiştirin


Sürüm 1.4, farklı içerikler arasında dikey ve yatay sayfalar arasında geçiş yapmak için iki yeni deneysel kullanıma hazır şekillendirilebilir sunar: VerticalPager VE HorizontalPager. Şuna benzer bir özelliği etkinleştirmeleri gerekir: PageViewer görüntüleme sisteminde. ile olduğu gibi LazyRow VE LazyColumn adaptörlere veya parçalara gerek yok. İçinde Pager bir şekillendirilebilir gömebilirsiniz:


// Display 10 items
HorizontalPager(pageCount = 10) { page ->
// Your specific page content, as a composable:
Text(
text = "Page: $page",
modifier = Modifier.fillMaxWidth()
)
}
HorizontalPager, Jetpack Compose 1.4'te sayfalar arasında yatay geçişe izin verir.HorizontalPager, Jetpack Compose 1.4’te sayfalar arasında yatay geçişe izin verir.


(Resim: Google)Varsayılan olarak alır HorizontalPager tam genişlik ve VerticalPager ekranın tam yüksekliği. Ancak, gerekirse bu değerler ayarlanabilir. Yeni çağrı cihazlarını kullanma hakkında daha fazla bilgi için belgelere bakın.

Pürüzsüz düzen ve daha esnek metin alanlarıÖğelerin ve kapların boyutu bilinmiyorsa veya dinamik değilse, yeni düzenler akacaktır. FlowRow VE FlowColumn avantajınıza oynayın. Alan eksikliği olduğunda öğelerin bir sonraki satıra veya sütuna akmasına izin vererek öğeleri bir kapta verimli bir şekilde sunmaları amaçlanmıştır. Ek olarak, akış düzenleri, kap içindeki öğeleri dağıtmak için ağırlıkları kullanarak dinamik boyut ayarına izin verir.
Konteyner içeriği için yeni akış düzenleri var.Konteyner içeriği için yeni akış düzenleri var.


(Resim: Google)İLE TextField Jetpack Compose’un arkasındaki ekip de bunu doğru anladı. Kaydırılabilir bir dosya içinde böyle bir metin alanı Column VEYA LazyColumn artık – daha önce olduğu gibi – odaklandıktan sonra ekran klavyesi tarafından kapatılmamalıdır. Bazı yeni metin özelleştirme seçenekleri de var. Örneğin, metin yoluyla gönderilebilir TextStyle.drawStyle özetlenebilir ve satır sonları için TextStyle.lineBreak daha kesin olarak tanımlayın.

Metinlerini harekete geçirmek isteyen geliştiriciler dosyayı kullanabilir. basicMarquee-Değiştiricileri kullanın. Değiştirici özellikleri nedeniyle, kayan yazı gibi hareket etmesi gereken herhangi bir kesite de uygulanabilir. Web’de, orijinal olarak Microsoft’un Internet Explorer’ı için geliştirilen HTML kayan yazı etiketi, geçen yıl hala tüm mobil web sitelerinin yüzde birinde bulunuyordu.

Yeni küçük sürüm hakkında daha fazla ayrıntı Android Geliştirici Blogunda listelenmiştir.


(Mayıs)Haberin Sonu
 
Üst