Merhaba SPS! Bölüm 3: Otomasyon Piramidi: PLC nerede yaşar?

Saberie

Active member
Makale serisinin ilk bölümünde programlanabilir mantık denetleyicilerinin (PLC’ler) temelleri açıklandıktan ve 2. bölümde PLC’lerin pratik kullanımı tartışıldıktan sonra, 3. bölüm artık PLC’lerin diğer otomasyon bileşenleriyle işbirliği yaptığı ortama ayrılmıştır.

Duyuru

PLC’ler nerede yaşıyor? SCADA ve otomasyon piramidinin diğer bileşenleri

Endüstriyel bir ortamda yüzlerce PLC çalışıyor olabilir. Bu kontrollerin her birinin ayrı ayrı gözlemlenmesi ve kontrol edilmesi imkânsız olacaktır. Bunun yerine bireysel kontrollerin yönetimi için merkezi bir noktaya ihtiyaç vardır.

Prof. Dr. Michael Stal, 1991 yılından bu yana Siemens Teknoloji’de çalışıyor. Araştırma alanları arasında büyük karmaşık sistemler (dağıtık sistemler, bulut bilişim, IIoT), gömülü sistemler ve yapay zeka için yazılım mimarileri yer alıyor. Yazılım mimarisi konularında iş alanlarına danışmanlık yapıyor ve Siemens’teki kıdemli yazılım mimarlarının mimari eğitiminden sorumlu.

Bu nedenle PLC’ler sıklıkla SCADA sistemlerine bağlanır. SCADA, Denetleyici Kontrol ve Veri Toplama anlamına gelir. Bu … Hakkında Seviye 2-Diğer şeylerin yanı sıra PLC’leri izleyen ve kontrol eden yazılım sistemleri (denetim düzeyi). SCADA sistemleri genellikle yedekli olacak, güvenlik (siber güvenlik) sağlayacak, bir entegrasyon platformunu temsil edecek ve veritabanlarını arka uç depolama olarak kullanacak şekilde tasarlanmıştır. SCADA sistemlerinin birden fazla PLC için HMI (İnsan Makine Arayüzü) görevi gördüğünü de söyleyebilirsiniz.

Bir kullanım durumu aşağıdaki gibi olacaktır:

• Bir PLC türbinin titreşimlerini izler.
  • Açık talep üzerine bu bilgiyi SCADA sistemine gönderir.
  • SCADA sistemi türbinin kritik durumda olduğunu tespit ediyor.
  • Gerekirse kullanıcı, SCADA arayüzü aracılığıyla türbinin acil olarak kapatılmasını başlatabilir.
SCADA sistemi uzak bir yerden de yönetilebilmektedir. Bakım teknisyenlerinin ve yöneticilerin tesiste bulunmasına gerek yoktur.

OpenPLC ile iyi çalışan ücretsiz SCADA yazılımı arıyorsanız, ücretsiz bir Java 8 yazılımı olan ScadaBR’nin yanı sıra Windows ve Linux üzerinde çalışan Brezilya kökenli OpenPLC’ye de göz atmalısınız. Bu nedenle ScadaBR kurulumu açıkçası önceden Java 8 kurulumunu gerektirmektedir.

PLC’ler SCADA sistemleri kullanılarak izlenebilmekte ve kontrol edilebilmektedir. Böyle bir sistem PLC’lere insan-makine arayüzü sağlar.

(Resim: ScadaBR)

PLC’ler otomasyon piramidinde bulunur Seviye 1 (Kontrol Seviyesi), motor, anahtar, vana, pompa gibi kontrol ettikleri donanımlar Seviye 0 (Alan düzeyinde) bulunur.

Otomasyon piramidi, en altta sensörler, aktüatörler ve PLC’lerden, SCADA sistemleri ve üretim yürütme sistemlerine ve en üstte SAP gibi ERP sistemlerine kadar beş otomasyon seviyesini tanımlar.

(Resim: RealPARS)

Bu her şeyden uzak

SCADA sisteminin üstünde bulunur 3. seviye Örneğin bir üretim tesisinde üretim süreçlerini planlayan ve yürüten operasyonel düzey (planlama düzeyi). MES sistemleri (MES = Manufacturing Execution System) genellikle üretim bağlamlarında bulunur.

En üstte Seviye 4 (Yönetim katmanı), SAP’deki ERP sistemleri gibi iş mantığını yürütür. Bu, iş yönlerini otomasyon süreçleriyle birleştirir.

Bir sistemin mühendisliği aşağıdaki gibi mühendislik araçları kullanılarak gerçekleştirilir: Siemens TIA (Tamamen Entegre Otomasyon) portalı. Bunlardan bazıları farklı üreticilerin yazılım ve donanımlarını entegre etme yeteneğine sahip olup sistem operatörlerini ve mühendislerini üreticilerden bağımsız hale getirmektedir.

Aynı nedenden dolayı, bir katman içindeki farklı katmanları veya cihazları birbirine bağlayan OPC/UA, Modbus, Profinet, Profibus, BacNet (bina otomasyonu) ve diğerleri gibi bir dizi protokol ve standart mevcuttur.

Haberin Sonu