Kasabanın İçinde Dev Bir Balon Süzülüyor ve Herkesin Hakkında Konuşabileceği Tek Şey Bu

CountryRoyal

Global Mod
Global Mod
HELENA, Mont. – Bir gazete fotoğrafçısı olan Larry Mayer, Çarşamba günü kamerasını gökyüzüne doğrulttu ve Billings, Mont üzerinde gökyüzünde asılı duran gizemli beyaz bir küre gibi görünen şeyin fotoğraflarını çekmeye başladı.

Neye baktığını bilmiyordu ama yukarıda bir şeyler olduğunu biliyordu – çok yukarılarda, 60.000 fit gibi.

The Billings Gazette için çalışan ve aynı zamanda bir pilot olan Bay Mayer, “Havaalanını kapattılar ve kimsenin inmesine veya kalkmasına izin vermediler, ancak nedenini de söylemediler” dedi.

Ertesi gün, fotoğrafları tüm dünyada yayınlanıyordu ve kasabadaki herkes merceği aracılığıyla yakaladığı şeyden bahsediyordu: Pentagon’a göre bir Çin casus balonu.


Çinli yetkililerin casusluktan çok meteorolojik kayıtlar için tasarlanmış sivil bir araç olduğunda ısrar ettikleri balon, Cuma günü eyalet dışına çıkmıştı. Ancak konu, Billings’te ve daha çok çiftlik ve muhteşem doğal güzellikle ilişkilendirilen bir eyalet olan Montana’da hala havada asılı kaldı.

The Billings Gazette için çalışan ve aynı zamanda bir pilot olan Larry Mayer, “Havaalanını kapattılar ve kimsenin inmesine veya kalkmasına izin vermediler, ancak nedenini de söylemediler” dedi. Kredi… The New York Times için Janie Osborne

Bazı Montanalılar, yüksek teknolojili casus uyduların olduğu bir dönemde Çin’in neden balon göndereceğini merak etti. Cuma günü Billings’te yürüyüşe çıkan Donna Pavlish, “Ürkütücüydü,” dedi. “Rahatsız edici.”

Çin hükümeti, uçağın hiçbir zaman Montana üzerinde uçmak için tasarlanmadığını, ancak batı rüzgarları tarafından rotasından itildiğini söyledi.

Bayan Pavlish, “Balon gibi düşük teknolojili bir şeyin bu uluslararası olaya neden olması çok büyüleyici,” dedi.

Diğerleri zeplin – oturan bir ördek ya da en azından nazikçe yüzen – neden Hava Kuvvetleri tarafından basitçe çıkarılmadığını anlayamadı. ABD’li yetkililer, Pentagon’un Çarşamba günü balonu izlemek için F-22 savaş uçakları gönderdiğini, ancak bir milyon kişiye ev sahipliği yapan uçsuz bucaksız eyalette düşen enkazla ilgili endişeler nedeniyle balona ateş etmeme kararı aldı.


Bir kamyonetin arkasında asılı bir geyik tüfeğinin yaygın bir manzara olduğu bir ülkede, bazıları bunu kendilerinin yapmakla ilgili şaka yaptı.

Billings şehir merkezindeki Dickey’s Barbecue Pit’de şef olan Billy Norris, “Gördüm ve çekilmesi gerekirdi,” dedi. “Bu bir casus balonu ve Amerika Birleşik Devletleri üzerinde uçmamalıydı.”

Billings Belediye Başkanı Bill Cole da atışı yapardı.

“Uzman değilim ama hükümetin o şeyi neden düşürmediğini anlamıyorum” dedi. “Montana’da mil kare başına yalnızca yedi kişi düşüyor. Herhangi birine vurma şansı, Powerball’u kazanma şansından daha az.”

“Sığırlar için daha çok endişeleniyorum” diye ekledi. “Montana’nın insanlardan iki kat daha fazla sığırı var ve bir inek çok daha büyük.”

Billings belediye başkanı Bill Cole, “Uzman değilim ama hükümetin o şeyi neden düşürmediğini anlamıyorum” dedi. “Montana’da mil kare başına yalnızca yedi kişi düşüyor. Herhangi birine vurma şansı, Powerball’u kazanma şansından daha az.” Kredi… The New York Times için Janie Osborne

Bazıları için sorun, balonun Montana üzerinde oyalanmaya bırakılıp bırakılmayacağından çok, en başta oraya neden gitmesine izin verildiğiydi. Eyalet, Malmstrom Hava Kuvvetleri Üssü’ne ve 150 kıtalararası balistik füze silosuna ev sahipliği yapıyor.

Billings’deki Marble Table restoranında çalışan Chet Cole, “Güvenliğimizi çok daha iyi ele almalıyız” dedi. “Eğer bir balon Montana’ya kadar bu kadar uzağa giderse, o zaman birileri ulusal güvenlikte iş yapmıyor demektir.”


Ve eğer Montana’da yukarıdan gelen beklenmedik ziyaretçilerle başa çıkma deneyimi olan veya en azından öyleymiş gibi davranan biri varsa, o da birçokları tarafından 1996 uzaylı istilası filmi “Independence Day”de başkanı oynayan aktör olarak daha iyi tanınan Montana sığır çiftçisi Bill Pullman’dır. ”

Bay Pullman Cuma günü “Benim için ve muhtemelen Montana’daki birçok insan için bir uyandırma çağrısıydı” dedi. “Devlet, bir savaş çıkarsa kendini tehlikede olamayacak kadar uzak hissedebilir, ancak aslında burası büyük olasılıkla bir nükleer ilk saldırının cephe hattı olabilir. Neyse ki çoğu Montanalı’nın asi atlar ve yüzen sıcak hava balonları gibi şeylerin kötü bir kazaya neden olmasını engelleyen bir kısıtlaması olduğunu düşünüyorum.

Montana’nın eski valisi Brian Schweitzer, insanların endişelerini anladığını söyledi. “Montana’da insanların çitlerimizin üzerinden dikizlemesinden hoşlanmayız,” dedi.

Ancak Çin’in füze siloları hakkında casusluk yaptığına inanmanın zor olduğunu söyledi. “Kıtalararası bir füzeden bir mil uzakta küçük bir çiftlik evinde büyüdüm” dedi. Füzeler yer altındayken ve görünmezken, Bay Schweitzer, tesise kadar gidip fotoğraf çekebileceğinizi söyledi. “Kiralık bir araba almak, Pekin’den bir balon göndermekten çok daha ucuza gelir” dedi.

Balon, Missouri’ye yüzlerce mil doğuya seyahat eden Cuma gününe kadar Montana için artık doğrudan bir endişe kaynağı değildi.

Balon, Missouri’ye yüzlerce mil doğuya seyahat eden Cuma gününe kadar Montana için artık doğrudan bir endişe kaynağı değildi. Kredi… Anna Griffin/Missourian, Associated Press aracılığıyla

Kansas City yakınlarında bir savunma müteahhidi olarak çalışan Jordan Bush, balonu fark ettiğinde arabasını bir tamirhaneden almak için sabah 10’dan biraz sonra işten ayrılmıştı.


Bay Bush bir hava balonu tutkunu – “Evet, bu tam benim sokağımdı” dedi – ve balonun doğuya doğru ilerleyeceği beklentisiyle hakim rüzgarları takip ediyordu.

Balon hakkında “Şahsen ben biraz endişeliyim” diyerek, balonun tesadüfen geldiğinden şüphe duyduğunu da sözlerine ekledi.

Columbia, Mo.’da 30 yaşındaki Jacob Ennis çöpünü evindeki çöp kutusuna atıyordu ki başını kaldırıp balonu gördü.

“Oldukça açıktı,” dedi. “Düşündüğümden biraz daha yakın görünüyordu. Sadece gökyüzünde büyük beyaz bir küreydi.”

Bay Ennis, balonun Kansas City bölgesinde, batıya arabayla yaklaşık iki saat uzaklıkta olduğunu duymuştu, ama aslında onu aramadığını söyledi. “Kesinlikle göze çarpıyor,” dedi. “Bu çok ilginç. Bunun yabancı bir hükümetten gelen bir gözetleme aracı olduğunu bilmek biraz uğursuz.”

Ennis Bey, 10-15 dakika kadar dışarıda kaldığını, balonu izlediğini ve Twitter’da paylaştığı cep telefonuyla fotoğraf ve görüntü çektiğini söyledi. İçeri girdiğinde hala görüş alanındaydı.

Jenna Fisher, St. Louis’den gelen haberlere katkıda bulundu.
 
Üst