Jinekomasti nedir? nasıl yapılır?

Bakec

New member
Erkeklerde görülen göğüs büyümesine jinekomasti denir. Tek yahut her iki göğüste olabilir.

JİNEKOMASTİNİN SEBEBİ NEDİR?

%90-95 oranında bir sebep bulunmaz. Jinekomasti, en sık ergenlik periyodunda karşımıza çıkmaktadır. Bayan göğüs dokusu ile erkek göğüs dokusu içinde yapısal olarak hayli fark yoktur. Her ikisinde de yağ + göğüs bez dokusu (gland)bulunur. Erkekte bayandan farklı olan ise hormanlardır. Kadınlık hormonları göğüs dokusu üzerinde büyütücü bir tesire sahiptir. Erkeklik hormonları östrojenin göğüs dokusu üstündeki tesirlerini baskılar. Ergenlik devrinde ortaya çıkan jinekomastinin temelinde, bu hormonların göğüs dokusu üstündeki baskılayıcı tesirinde ortaya çıkan dengesizlikler vardır. Erkeklik hormonu olan testosteron düzeyindeki azalmalar, testis tümörleri, böbrek üstü bezi tümörleri, östrojenin düzeyinde artışa niye olan durumlar, şişmanlık, böbrek yetmezliği, hemodiyaliz, tiroid hormon dengesizliği, karaciğer tümörleri, alkol, beden geliştirmede kullanılan anabolik steroidler, ilaç ve unsur kullanımları jinekomasti niçinlerindendir.


JİNEKOMASTİ TEDAVİSİ YALNIZCA AMELİYAT MIDIR?

Ergenlik devri jinekomastisi ya da altında yatan bir sebep yoksa tedavi maalesef ameliyattır. Ergenlik devrinde görülen jinekomasti 4 yıla kadar %95 oranında zaten gerileyecektir. O yüzden gereksiz ameliyat yapmamak için beklemek en gerçek yaklaşımdır. Şayet jinekomastinin altında yatan bir sebep var ise evvela buna yönelik bir müdahale yapılması gerekir. Bu sebep ortadan kaldırıldıktan daha sonra göğüs dokusu olağan haline dönebilir, lakin aşikâr bir vakit bekledikten daha sonra geriye dönüş az olur yahut şayet olmazsa tedavi seçeneği bir daha ameliyattır.

JİNEKOMASTİ AMELİYATI NASIL YAPILMAKTADIR?

Jinekomasti ameliyatı, lokal anestezi yahut genel anestezi altında yapılabilmektedir. Hedef göğüslerin beden ile uyumlu bir manzaraya getirilecek biçimde küçültülmesidir. Bu küçültme süreci için 3 alternatif vardır. Birincisi liposuction, ikincisi doku çıkarma, üçüncüsü her ikisinin birebir anda uygulanmasıdır. Bu üç prosedürden hangisinin uygulanacağı hastanın göğüs büyüklüğü ve göğüs dokusunun özelliği ile ilgilidir.

Jinekomastide göğüs dokusu artmıştır. Lakin bu göğüs dokusunun yağ bileşeni, göğüs bez bileşeni(gland) ya da her ikisi de artmış olabilir. Yağ dokuları liposuctionla rahatlıkla alınabilir, lakin gland dokuları birebir rahatlıkla alınamayabilir. Öncelikle liposuction uygulanır fakat güzel bir liposuctiona karşın alınamayan gland dokusu olursa cerrahi olarak çıkarılması gerekir. Cerrahi çıkarılması için göğüs başının koyu renkli kısmından yarım daire formunda bir kesi yapılır ve gland dokuları çıkarılır.

Meme dokusunun hacim artışına bağlı olarak deri hacminde de artış olur. Bu artış az-orta seviyedeki jinekomastilerde sorun oluşturmaz, ameliyatta deriye yönelik bir süreç yapılmaz. Ameliyat daha sonrası deri, altındaki yeni hacme büzüşerek ahenk sağlar. Fakat ileri seviyedeki jinekomastilerde (yetişkin bir bayan göğsü boyutunda) deriye de müdahale etmek gerekir. Zira ameliyat daha sonrasında deri, altındaki yeni hacme büzüşerek ahenk sağlayamaz. Deriden çok olan kısım çıkarılmaz ise sarkma meydana gelir.
 
Üst