JavaScript çerçevesi Next.js 14.2, Turbopack'i sürüm adayı haline getiriyor

Saberie

Active member

1. JavaScript çerçevesi Next.js 14.2, Turbopack'i sürüm adayı haline getiriyor

Vercel'in Next.js ekibi, React çerçevesinin 14.2 sürümünü yayınladı. Popüler web paketinin daha hızlı bir halefi olarak tasarlanmış bir paketleyici olan Turbopack'in sürüm adayı da gemide. Ayrıca üretim yapıları için bellek ve CSS optimizasyonları da küçük sürüme dahil ediliyor ve Next.js ekibi React 19 için hazırlanıyor.

Duyuru

Turbopack sürüm adayı oldu

Next.js'nin son sürümünde Turbopack entegrasyon testlerinin %94'ünü geçti. Artık bu yüzde %99,8'e yükseldi, dolayısıyla geliştirme ekibi paketleyiciyi yerel geliştirme için sürüm adayı olarak yayınladı. Geliştirme ekibinin incelemesine göre Next.js uygulamalarında en sık kullanılan 300 npm'lik paketler Turbopack ile derlenebiliyor. Ayrıca, tüm Next.js örnekleri Turbopack ile çalışmalıdır ve Rust'ta yazılmış Lightning CSS paketleyicisi ve küçültücüsü entegre edilmiştir.

Rust'ta yazılan JavaScript ve TypeScript paketleyicisi Turbopack, yüksek hız için tasarlanmıştır ve şu anda npm'de haftalık 25 milyondan fazla indirilen webpack paketleyicisinin devamı olarak geliştirilmiştir. Örneğin, büyük bir Next.js uygulaması olan vercel.com için Turbopack, yerel sunucunun başlatılmasını %76,7'ye kadar hızlandırabilir.

Enterprise JavaScript enterJS konferansı 7 ve 8 Mayıs'ta Mainz'da gerçekleşecek. Organizatörler dpunkt.verlag VE iX JavaScript, çerçeveler, araçlar ve teknikler üzerine 35'in üzerinde konuşma ve üç atölye çalışması sunacak.

Programdan alıntı:

Daha istikrarlı ve tutarlı üretim yapıları

Next.js ekibi, Turbopack'e ek olarak üretim yapılarını stabilize etme üzerinde de çalıştı. Aşırı büyük Next.js uygulamalarına sahip üretim yapılarında yetersiz bellek (OOM) çökmelerinin meydana gelebileceği kaydedildi. Bunun nedeni aşırı gruplama ve aşırı küçültme idi. Yeniden düzenlenmiş bir gruplandırma mantığı ve uyarlanmış bir derleyici artık bu sorunu ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Üretim yapılarındaki güncellenmiş CSS kullanımı, sayfalar arasında gezinirken stil çakışmalarını da önleyecektir. Bu amaçla, CSS kodu parçalar adı verilen bölümlere ayrılmıştır. Blokların sırası ve birleştirilmesi, içe aktarma sırasına bağlıdır.

React 19'a hazırlanıyoruz

Next.js ekibi ayrıca diğer planlarını da paylaştı: Yaklaşan büyük sürüm React 19'a hazırlanmak için şu anda en son özellikleri destekleyen büyük bir Next.js sürümü üzerinde çalışıyor. Yeni React özelliklerini en kısa zamanda denemek istiyorsanız React Canary kanalındaki Next.js'den kullanabilirsiniz.

Next.js 14.2'nin öne çıkan özellikleri bir blog yazısında anlatılıyor. Turbopack hakkında daha fazla temel bilgiyi ilgili web sitesinde bulabilirsiniz.

(Mayıs)

Haberin Sonu