Görünüşe göre unutulmuş: realiteOS, Apple’ın açık kaynak kodunda görünüyor

Saberie

Active member
Apple’ın karma gerçeklik kulaklıkları mı yoksa sonuçta sadece büyük bir ördek mi? Apple çalışanlarının görünüşe göre unutmuş olduğu açık kaynaklı yazılımdaki birkaç satırlık kod, Apple’ın sanal dünyaya çok yakında gireceği hakkındaki söylentileri körüklüyor. iOS, macOS ve tvOS gibi bilinen platformların yanı sıra realiteOS da kaynak kodda bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Bu isim uzun süredir kulaklığın işletim sisteminin ismi olarak dolaşıyor.


Bilindikten sonra bile GitHub’da bulunabilen ve bizim de incelediğimiz kod, geliştirici araçlarının bir parçası olan GNU ld linker’a aittir. Apple, kısmen, lisanslanması şirketleri bununla açık bir şekilde ilgilenmeye ve daha fazla geliştirme yayınlamaya teşvik eden açık kaynaklı yazılımlarla çalışır.

Gizemli “Platform Kurt”


Bu, son geliştirici araçları güncellemesinde tam olarak olan şeydi. Ancak Apple’ın geliştiricileri, resmi olarak olmaması gereken çok sayıda dosyada kesin bir amaç olduğu gerçeğini görünüşe göre gözden kaçırmışlar. Başka yerlerde realiteOS ile bağlantılı bir “kurt platformu”ndan da bahsediliyor – bu, kulaklık sisteminin dahili kod adıdır. Ayrıca, örneğin iPhone ve iPad uygulamaları için de mevcut olan, geliştiricilerin uygulamaları bir Mac’te test etmesine olanak tanıyan bir “gerçeklik simülatörü” hakkında da bilgi edinebilirsiniz.


Açık kaynaklı yazılımla Apple’ın başına böyle bir şey ilk kez gelmiyor. Şubat 2022 gibi erken bir tarihte, bir bileşenin kaynak kodunda realiteOS’tan bahsediliyordu.

Çok sayıda açık soru


Ancak, realityOS ve hatta kulaklık hakkında daha fazla sonuç çıkarmayı umuyorsanız, hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Kod, belirtilen adlardan fazlasını içermez. Geriye kalan tek şey, Apple’ın görünüşe göre realiteOS adlı bir platform üzerinde çalıştığı ve görünüşe göre zaten o kadar gelişmiş ki, diyelim ki geliştirici araçlarına giriyor.


Güncel söylentilere göre Apple’ın kulaklıkları, Haziran ayında WWDC geliştirici konferansında tanıtılacak. Reality Pro olarak adlandırılan ve 3.000 dolardan fazlaya mal olduğu söylenen ilk kulaklık, öncelikle onu daha sonraki ürünler için uygulamalar tasarlamak için kullanabilen geliştiricileri hedefliyor.Mac'ten daha fazlası veMac'ten daha fazlası ve
(mki)Haberin Sonu
 
Üst