GitLab 15.10, web IDE içinde yeni dallar oluşturur

Saberie

Active member
GitLab aylık güncellemesini zamanında aldı. Sürüm numarası 15.10 olan Mart sürümü, 115’in üzerinde yeni özellik sunuyor. Diğer şeylerin yanı sıra, beta web IDE’yi, Statik Uygulama Güvenlik Testi (SAST) aracılığıyla güvenliği ve şubeyle ilgili tüm güvenlik ayarlarını gösteren yeni bir görünümü etkilerler.


Web IDE’de esnek şube yönetimi


GitLab web IDE ilk olarak 15.7 sürümüyle kullanıma sunuldu ve halen beta durumunda. Visual Studio Code’a dayalıdır ve tüm sürümlerin kullanıcıları tarafından kullanılabilir. Sürüm 15.10, değişiklik yaparken herhangi bir zamanda yeni bir şube oluşturma ve şubeler arasında geçiş yapma özelliğini ekledi. Bu, geliştiricilere zaman kazandırması gereken IDE’yi kapatmanın artık gerekli olmadığı anlamına gelir.
Artık Beta Web IDE'de herhangi bir zamanda yeni şubeler oluşturulabilir.Artık Beta Web IDE’de herhangi bir zamanda yeni şubeler oluşturulabilir.


(Resim: GitLab)Otomatik güvenlik, şubeye genel bakış sayfası ve uygulama mağazası entegrasyonu


GitLab Ultimate kullananlar yeni bir SAST özelliğinden yararlanabilir: GitLab, Semgrep ve KICS tabanlı analizörler tarafından bulunan güvenlik açıklarını otomatik olarak düzeltir. Bu, kullanıcılar bir varsayılan kuralı devre dışı bıraktığında veya GitLab bir kuralı varsayılan kural kümesinden kaldırdığında geçerlidir. Daha önce, bir kural artık taranmadığında, sonuçları “artık tanınmadı” olarak işaretleniyordu, ancak yine de aktif olarak düzeltilmesi gerekiyordu. Kullanıcılar daha sonra kuralı tekrar tetiklerse sonuçlar önceliklendirme için yeniden açılır.

GitLab.com’da, Free, Premium ve Ultimate olmak üzere üç sürümün tamamında yeni bir şube güvenliğine genel bakış sayfası mevcuttur. anlamı Ayarlar > Depo > Şube Kuralları kullanıcılar, onları güvenceye almak için tüm dallara ve yöntemlere genel bir bakış elde eder. İlişkili birleştirme isteği onayları, güvenlik onayları, güvenli şubeler ve durum kontrolleri her şube için görüntülenir. Daha önce bu ayarlar, GitLab ekibine göre takip edilmesini zorlaştıran türe göre düzenlenmişti.


Bir başka yenilik de Apple App Store ile ilgilidir: GitLab 15.10’dan başlayarak, projeler Apple App Store kimlik bilgileriyle yapılandırılabilir ve doğrulanabilir. Kimlik bilgileri daha sonra Apple’ın TestFlight beta test ortamına ve App Store’a sürümleri otomatikleştirmek için CI/CD ardışık düzenlerinde kullanılabilir.

Her zaman olduğu gibi, bir blog yazısı bunları ve yeni sürümün diğer önemli noktalarını vurgular. GitLab kısa süre önce fiyat artışıyla adından söz ettirdi: Bu ayın başlarında şirket, premium müşteriler için fiyatları %50’den fazla artırdı.


(Mayıs)Haberin Sonu
 
Üst