Geliştirici Anlık Görüntüleri: Bir veya iki cümleyle geliştirici haberleri

Saberie

Active member
Küçük, ilginç öykülerden oluşan derlememiz, diğerlerinin yanı sıra Kong, Ambassador Labs, OpenInfra, Kotlin, Quarkus, PluralSight, Apache Sedona ve Spin’i içerir.



okuma zamanı:


4 dakika


cebinde bilgisayarınıza kaydedin











İtibaren

 • Matthew Parbel
 • Frank Michael Schlede
 • Rainald Menge-Pazar
 • Maika Mobüs
 • İpek Hahn
İşte son birkaç gündeki daha küçük mesajların oldukça öznel bir seçimi:


 • Kong, API ağ geçidi için ilk kez uzun vadeli destek sunuyor. Kong Enterprise 2.8 artık resmi LTS sürümüdür. Kong, 25 Mart 2025’e kadar API Ağ Geçidi kullanıcılarına destek veriyor.
 • Ambassador Labs, Docker için telebulunmayı kullanıma sunuyor. Docker ve Kubernetes kullanarak uygulamaları dağıtan geliştirme ekipleri için özel olarak tasarlanan teklif, hazırlama için daha fazla esneklik sağlamayı hedefliyor. Bunu yapmak için bir trafik yöneticisi, yerel geliştirme ortamınızı dinamik olarak Kubernetes kümelerine bağlayarak yerel araçların esnek kullanımını sağlar, ekip işbirliğini kolaylaştırır ve bulut maliyetlerini düşürmeye yardımcı olur.
 • Açık Altyapı Vakfı, ortak üyelik kategorisine iki yeni üyeyi davet ediyor: Python Yazılım Vakfı ve Rust Vakfı. Her iki programlama dili de, yazılım geliştirmede artan güvenliğe katkılarından dolayı yakın zamanda Açık Kaynak Yazılım Güvenliği Girişimi’nin (OS3i) bir parçası olarak kabul edildi.
 • Çevrim içi eğitim konusunda uzmanlaşmış ve sunan Pluralsight şirketi, bu yıl yine ileri eğitim ve öğretim konusunda “The State of Upskilling” adı altında bir rapor hazırladı. Şirket, çeşitli sektörlerde teknoloji, insan kaynakları ve L&D (öğrenme ve geliştirme) sektörlerinden 1.200’den fazla kişiyle anket yaptı.
 • Kubernetes Native Java Stack Quarkus’un yaratıcıları, yazılımın 3.0.0.Beta1 sürümünü yayınladı. Ayrıca Quarkus 3.0.0.CR1’in bir hafta içinde piyasaya sürülmesinin planlandığını duyurdular, bu nedenle Quarkus 3’e uygulama geçişini test etmek için şimdi iyi bir zaman. Yeni özellikler arasında Hibernate Reactive ve Camel Quarkus’un yeniden sunulması yer alıyor.

 • JetBrains Kotlin Geliştirme Ekibi düzenli olarak Kotlin Platformlar Arası İçerik Oluşturucuları Tanıma Kampanyası yürütür. Yakın tarihli bir blog gönderisinde, “Karmaşık bir web API’si için Kotlin istemcisi oluştur” veya “KMM: Swift için Kotlin API’si yazmak” gibi konularda makaleler içeriyorlar.
 • Fermyon Technologies, sunucusuz işlevler için WebAssembly tabanlı çerçevesinin yeni bir sürümü olan Spin 1.0’ı duyurdu. Fermyon’un geliştirme ekibi, Spin 1.0’ın SQL veritabanları, NoSQL anahtar/değer depoları, OCI kayıt defteri desteği ve diğer popüler diller için destek ekleyerek modern tam yığın geliştiricilerin ihtiyaçlarını karşılamayı amaçladığına dikkat çekiyor.
 • Android Dev Summit 2021’de duyurulduğu üzere Google, artık tamamen Android geliştiricilerinin kullanımına sunulan yeni bir medya oynatma kitaplıkları koleksiyonu olan Jetpack Media3’ü oluşturdu.
 • Apache Software Foundation, Apache Sedona’nın 1.4 sürümünü yayımladı. Diğer şeylerin yanı sıra, mekansal veri işleme için küme işleme sistemi, mekansal veriler için Spark ve GeoParquet formatıyla çalışırken depolama gereksinimlerini on kat azaltmayı amaçlayan iyileştirmeler sunar.
 • Java için bir web uygulama geliştirme çerçevesi olan Vaadin artık 24. sürümde mevcuttur. Bunun arkasındaki geliştirme ekibi, bu yazılım için Java 17, Jakarta EE 10 , Servlet 6.0, Spring’i içeren yeni bir teknoloji temeline güvendiklerini özellikle vurgulamaktadır. 6.0 ve Spring Boot 3. Ayrıca sürüm, geliştiricilerin Java uygulamalarını daha da hızlı oluşturmak için kullanabilecekleri çeşitli iyileştirmeler sunabilmelidir.

(FM)



Haberin Sonu



geliştirici


Haber Bülteni



Pazartesi ve Perşembe – Haberler Developer’dan her şey


E-posta adresi




Transit prosedürü ve iptal seçenekleri hakkında ayrıntılı bilgi, veri koruma beyanımızda bulunabilir.


Duyuru
 
Üst