Displastik nevus sendromu (dns)

StoryWar

New member
Displastik Nevus Sendrom (DNS)

Displastik nevus sendromu (DNS) yahut ailesel atipik oldukcalu mol -melanom (FAMMM) sendromu, bedende hayli sayıda atipik ben üreten kalıtsal bir durumdur. Bu duruma sahip bireylerin hayatları boyunca melanom geliştirme riski giderek artmaktadır ve bu niçinle bir dermatolog tarafınca nizamlı olarak taranmaları gerekir. Atipik benlerin taranması sırasında, atipik benlerde rastgele bir gelişme, değişiklik yahut büyümenin tespit edilmesine yardımcı olmak için dijital dermoskopi vb araçlar ile tüm beden fotoğrafları da çekilebilir,benler numaralanır,ve fotoğraflar üzerinden denetim yapılrı,yeni çıkan bir pigmente lezyon çarçabuk fark edilir. DNS’lu hastalara ayrıyeten dermatoloji randevuları içindeki müddette kendi kendine deri muayenesi eğitimi verilir ve ayda bir bu denetimi yapmaları tavsiye edilir.

Atipik ben çıkarılmalı mıdır?

Atipik benler, olağan benlere bakılırsa melanoma dönüşme olasılıkları daha yüksek olduğu için kanser öncüsü üzere kabul edilebilir. tıpkı vakitte, atipik benleri olan her beşerde melanom geliştirmeyecektir. Aslında, hem kolay tıpkı vakitte atipik olan birden fazla ben asla kansere dönüşmez, kansere öncülük yapmaz. Hal bu biçimde olunca tüm displastik nevüslerin cerrahisi ile alınması gereksizdir. Atipik benleri olan kıymetli sayıda olayda, olağan deriden melanom gelişir. birebir vakitte, displastik nevüsler de dahil olmak üzere tüm ben tiplerinin profesyonel olarak taranması ve izlenmesi, kanserli benlerin erken evrelerde saptanması ve tesirli tedavisi için anahtardır.

Hangi Faktörler Melanom Bahtını Artırır?

Melanom tipik olarak genetik, çevresel ve konak faktörlerinin bir kombinasyonundan kaynaklanır. Melanom için en yaygın çevresel risk faktörü, güneşe korunmasız maruz kalma, bronzlaşma, ömür uzunluğu güneşe maruz kalma yahut şiddetli güneş yanıkları niçiniyle ultraviyole (UV) ışınımdur. Yüksek sayıda displastik nevüs, değerli bir konak risk faktörüdür. Ek konak faktörleri içinde artan çillenme; zayıf bronzlaşma yeteneği; açık renkli deri; açık saç ve göz rengi; ve ailede melanom hikayesi. Melanomdan korunmanın en güzel yolu, güneş ışığına maruz kalmayı sınırlamak ve güneş bakımı konusunda uygun bir rutin uygulamaktır.

Displastik nevusu olanlar ne yapmalı ?

Displastik nevüsleri olan ve olmayan şahıslar, cildini güneşten muhafazalı, solaryum ve güneş lambaları kullanmaktan kaçınmalıdır. Tesirli güneş muhafazası ve UV müdafaası, displastik nevüsleri olanlar için daha da kıymetlidir. Bir yahut daha fazla displastik nevüsü olan şahıslar dermatologlar tarafınca sistemli tarama için randevu almalıdır. Tek bir displastik nevus için estetik bir sorun yaratmayacak ise cerahi olarak çıkarılması tavsiye edilir. Ailesinde melanom hikayesi ile birlikte beşten çok displastik nevusu olan şahıslar, birkaç ayda bir cilt muayenesi yaptırmalıdır. Displastik nevuslu şahıslarda , nevusun renginde, boyutunda, halinde, dokusunda yahut yükseklikliğinde değişiklikler görülürse; nevüs üzerinde kuru yahut pullu bir cilt katmanı gelişirse; bende sertleşme yahut topaklanma (nodül) gözlenirse ; kaşıntı yahut tahriş olmuş üzere bir his ortaya çıkarsa ; bende kanama yahut sıvı sızması oluşur ise , cilt kanseri taraması için tabibe müracaat etmelidir.