Çin’deki Balon Anlaşmazlığı Dikkatleri Xi’nin Liderliğine Çeviriyor

CountryRoyal

Global Mod
Global Mod
Amerika Birleşik Devletleri’nde yolunu şaşıran Çin balonu, gerçek amacı hakkında binlerce soru sordu.

Ancak aynı zamanda dünyanın dikkatini, Çin lideri Xi Jinping’in hükümeti ve onun övülen güvenlik aygıtı içindeki iletişim ve kontrolün, onun kendinden emin bir şekilde yansıttığı imajdan daha az tutarlı – hatta daha az işlevsel – olabileceği ihtimaline odaklıyor.

Bugün bahisler yüksek. Washington ile Pekin arasındaki ilişkiler yıprandı ve iki taraf arasındaki rekabet yoğunlaşarak, yanlış bir hareketin güçlü rakipler arasında tesadüfi bir çatışmaya yol açabileceğine dair korkuları artırdı.

ABD, geminin “yüksek irtifa gözetleme balonu” olduğunu söylüyor. Çin, meteorolojik verileri toplarken rotasından çıkan sivil bir zeplin olduğunu iddia ediyor. Şişme bot ister yanlışlıkla orada olsun, ister küstah bir askeri gösteri olsun, ortaya çıkışı, Çin’in bir küresel güç olarak büyüyen konumunu nasıl yönlendirdiği hakkında soruları gündeme getiriyor.


Clinton yönetimi sırasında eski dışişleri bakan yardımcısı Susan Shirk, “Çin’e hem uluslararası hem de yerel düzeyde özellikle zarar veren şey, bunun yeterlilik ve bunların Xi Jinping’in liderliği hakkında şüpheleri nasıl güçlendirdiği konusunda ortaya çıkardığı sorulardır” dedi. yakın tarihli bir kitabın yazarı, “Aşırı Erişim: Çin Barışçıl Yükselişini Nasıl Raydan Çıkardı?”

Olayın ne derece önlenebilir olduğu belli değil, ancak Bay Xi’nin geçen yıl üçüncü bir dönemi güvence altına alarak ve ulusal güvenliği kuralının mihenk taşı haline getirerek normları yerle bir ettikten sonra gücünün zirvesinde olduğunun düşünüldüğü bir zamanda geldi. .

Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken, Pekin gezisini iptal ederken, Bay Xi, Washington’un Asya’daki ortaklarıyla güvenlik bağları ve yarı iletken teknolojisi üzerindeki kısıtlamalar yoluyla Çin üzerinde uyguladığı artan baskıya karşı çıkma fırsatını kaçırdı. Bu, Bay Xi’nin Çin’in zayıflamış ekonomisini canlandırmak gibi acil iç meselelere daha fazla dikkat etmesine izin verirdi.

Cumartesi günü Güney Carolina kıyılarında sürüklenen Çin balonu. Kredi… Çad Balığı, Associated Press aracılığıyla

Balon olayı, yaygın protestoların ardından zaman zaman boğucu “sıfır Covid” önlemlerini gelişigüzel çözmesi ve Ukrayna’nın işgalinden sadece haftalar önce Rusya ile “sınırsız” bir ortaklığı kabul etmesi de dahil olmak üzere diğer bariz yanlış hesaplamaları takip ediyor.


Bayan Shirk, “Düşünürseniz bu gerçekten büyük bir paradoks, çünkü bu onun üçüncü döneminin başı,” diye ekledi. “En yüksek noktada olmalı. Yine de tüm bu olumsuz geri bildirimleri görüyoruz.”


Çin ve ABD Arasındaki İlişkileri Daha İyi Anlayın

İki ülke “sahnede nüfuz için yarışıyor, karada, ekonomide ve siber uzayda avantajlar için manevra yapıyor.


  • Casus Balon:keşfi Amerika Birleşik Devletleri üzerinde süzülen bir Çin gözetleme balonu, iki güç arasında süregelen güvensizliği ve artan gerilimi gözler önüne serdi.
  • Endonezya’yı Kurmak: Çin ve ABD, yaklaşık 300 milyonluk kaynaklara sahip ulus üzerinde nüfuz sahibi olmak için stratejik bir savaşa giriyor. Şimdiye kadar, Pekin avantaja sahip.
  • Filipinler’in Rolü:ABD ordusu Filipinler’deki varlığını genişletiyor, bu ABD’nin kendisini Çin’in silahlı kuvvetlerini kısıtlamak ve Tayvan’ı savunma yeteneğini güçlendirmek için konumlandırdığının bir işareti.
  • Meksika’ya yatırım yapmak:Nakliye kaosu ve jeopolitik kırılmalardan endişe duyan Çin’den gelen ihracatçılar, Amerika Birleşik Devletleri’ne satışlarını korumak için Meksika’da fabrikalar kuruyor.
Bay Xi’nin ve onun askeri ve istihbarat servislerinin muhakemesi hakkındaki sorular, şimdi Çin’in ağır şekilde militarize edilmiş Tayvan Boğazı gibi çok daha tehlikeli bir ortamda başka bir krizle nasıl başa çıkacağına dair değerlendirmeleri gölgeliyor – bir çatışma olasılığının artması göz önüne alındığında önsezili bir senaryo. Washington ve Pekin, büyük bir güç rekabeti içinde kalmaya devam ediyor.

Geçmişte Çin hükümeti “bir soruna esnek bir şekilde uyum sağlayabiliyordu. Ekonomik kalkınmayı ön planda tutuyorlar” dedi Bayan Shirk. “Son birkaç yıldır Xi Jinping döneminde durum böyle değildi. Yani bu, geleceği tahmin edemediğiniz anlamına gelir. Hepimizin bunun çok daha tehlikeli bir durum olduğunu düşünmesinin nedeni bu.”

Bu öngörülemezlik, Çin’in Cumartesi günü bir ABD savaş uçağı tarafından dramatik bir şekilde havadan fırlatılan balona verdiği en son tepkiye kadar uzanmış görünüyor. Balonun ortaya çıkmasından duyduğu üzüntüyü ilk kez dile getiren Çin, Pazartesi günü duruşunu sertleştirdi.

Bir dışişleri bakan yardımcısı olan Xie Feng, Pekin’deki Amerikan Büyükelçiliği’ne bir protestoda bulundu, ABD’yi gemiyi yok ettiği için azarladı ve Washington’u, Bay Xi ve Başkan Biden’ın yüz yüze görüşmesinden sonra ilişkileri iyileştirmede kaydedilen ilerlemeyi tersine çevirmekle suçladı. Kasım ayında Endonezya’da.

Çin devlet medyası tarafından yayınlanan bir fotoğrafta, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping geçen ay Pekin’de. Balon olayı, gündemini geriletmiş olabilecek diğer bariz yanlış hesaplamaları takip eder. Kredi… Associated Press aracılığıyla Li Xueren/Xinhua

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Çin buna kararlı bir şekilde karşı çıkıyor ve şiddetle protesto ediyor ve ABD’yi Çin’in çıkarlarına zarar verecek daha fazla adım atmamaya ve gerilimi tırmandırmamaya veya genişletmemeye çağırıyor.” Bay Xie, Çin’in gerektiği gibi yanıt verme hakkını saklı tuttuğunu söyledi.


Pekin’deki protestolara aldırış etmeden, ABD Donanması dalgıçları balonun parçalarını kurtarmak için Güney Karolina kıyılarındaki suları tarıyorlar.

Analistler, Çin için uçağın yanlış zamanlanmış uçuşu ve Amerika Birleşik Devletleri kıtasında maliyetli keşfinin, ülkenin ordusu ile hükümetin diğer organları arasında koordinasyon eksikliğine işaret ettiğini söylüyor.

Ulusal Üniversite Lee Kuan Yew Kamu Politikası Okulu’nda misafir kıdemli araştırma görevlisi Drew Thompson, “Bu, bunun gibi olayları önlemek için ulusal güvenlik koordinasyon sürecinin olması gerektiği gibi işlevsel olmadığını gösteriyor” dedi. Singapur ve eski bir ABD savunma yetkilisi.

Bunun nasıl olabileceğine dair başka teoriler de var. Çin’in genişleyen bürokrasisi, dünya çapındaki tüm yüksek irtifa balonlarının nerede olduğunu takip etmek ve konumlarının ne zaman alarm verebileceğini tahmin etmek için çok büyük olabilir. (Son günlerde bir dizi raporun ardından Çin Pazartesi günü başka bir Çin balonunun Latin Amerika çevresinde dolaştığını kabul etti, yine Pekin’e göre hatalı bir şekilde.)

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Güvenlik Çalışmaları Programı direktörü ve Çin ordusu uzmanı M. Taylor Fravel, Çin liderliğinin, balonun yolculuğundan haberdar olsaydı, balonun ABD’ye uçmasına izin vermeyeceğini düşündüğünü söyledi. Bay Blinken’in ziyareti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, geçen hafta Pekin’e yapacağı ziyareti iptal etti. Beş yıldan fazla bir süre sonra Çin’e seyahat eden ilk dışişleri bakanı olacaktı. Kredi… Khaled Desouki’nin havuz fotoğrafı

“Görevi başlatan birimin niyetleri hakkında yalnızca spekülasyon yapabilirim: Herhangi bir siyasi serpinti ortaya çıkarsa bunun farkında olmayabilirler veya umursamayabilirler veya diplomatik takvime hiç dikkat etmeden uzun süredir devam eden planları uyguluyor olabilirler.” Fravel bir e-postada söyledi.


Bay Thompson, ABD ile artan ve sürekli gerilimden fayda sağlayacağı için, darbeyi Çin ordusunun düzenlemesinin mümkün olduğunu söyledi. Gözetleme balonlarının, Çin’in nükleer ve konvansiyonel füze cephaneliğinden de sorumlu olan Halk Kurtuluş Ordusu Roket Gücü tarafından işletildiği düşünülüyor. Tayvan ordusu geçen yıl, kendi kendini yöneten adanın üzerinde süzülen Çin balonlarının roket gücü tarafından çalıştırıldığını doğruladı, ancak balonların muhtemelen hava durumunu gözlemlemek için kullanıldığını söyledi.

Çin ordusu daha önce de hükümetin diğer kısımlarını hazırlıksız yakalamıştı. 2011’de Halk Kurtuluş Ordusu, yeni J-20 hayalet avcı uçağının ilk testini Pekin’de Savunma Bakanı Robert Gates ile dönemin Çin lideri Hu Jintao arasındaki görüşmeden birkaç saat önce gerçekleştirdi. Test uçuşu şu şekilde yorumlandı:
 
Üst