‘Bizi diri diri gömmek’: Taliban Yasası Kapsamında Yardımın Askıya Alınmasıyla Yıkılan Afgan Kadınlar

CountryRoyal

Global Mod
Global Mod
Taliban iktidarı ele geçirip ekonomi çökmeden yıllar önce, Cemile ve dört çocuğu hayatta kalmanın eşiğine gelmişti. Beş yıl önce kocası İran sınırını geçmeye çalışırken öldükten sonra, o ve çocukları kuzeybatı Afganistan’daki yerinden edilmiş insanlar için bir kampa taşındı ve hayatta kalmak için yardım kuruluşlarına güvendi.

Bir grup, ailesini açlıktan koruyan yiyecekler olan yağ, un ve pirinç getirdi. Bir başkası, çocuklarına ilkokulda sahip oldukları tek şey olan kalem ve defterleri verdi. Üçüncüsü onları kızamık, çocuk felci ve diğer hastalıklara karşı aşıladı.

Ancak Jamila, Aralık ayı sonlarında ailesi için acil bir yiyecek paketi ayarlamaya çalıştığında, yardım görevlisi, örgütün faaliyetlerini askıya aldığını açıklayarak aramayı kısa kesti: Geçen ay Afgan hükümeti, yerel ve uluslararası yardım kuruluşlarının çoğunda kadınların çalışmasını yasakladı. gruplar, birçoğunu işlerini durdurmaya teşvik ediyor. Jamila’nın kalbi battı.

Afganistan kırsalındaki pek çok kadın gibi tek bir isimle anılan 27 yaşındaki Cemile, “Onlara izin verilmezse açlıktan öleceğiz” dedi. “Açlıktan ölüyoruz.”

Taliban yönetiminin kararnamesinden sadece haftalar sonra, ülke çapındaki kadınlar, ülke bir insani krize girdiğinden beri ailelerinin ve ülkenin bel bağladığı hayat kurtarıcı yardımın ortadan kalkmasıyla boğuşuyor.

Ağustos ayında Taliban’ın Kabil’i ele geçirmesinin birinci yıl dönümünü kutlayan Taliban savaşçılarını izlemek. Kredi… The New York Times için Kiana Hayeri

Afganistan ve özellikle Afgan kadınları için ikili bir trajedi oldu.

Yeni hükümet altında -birçok işten, liseden, üniversiteden ve halka açık parktan uzaklaştırılmak da dahil olmak üzere- artan kısıtlamalarla karşı karşıya kalan birçok kadın ve kız çocuğu için yeni ferman, istihdam ve kamusal yaşam için kalan birkaç çıkış noktasından birini kaldırdı. Afganistan’da geçen yıl Taliban’ın iktidara gelmesinden ve en katı gelenekleri güçlendirmesinden önce bile var olan muhafazakar sistem göz önüne alındığında, yardım grupları diğer kadınlara ve ailelerine ulaşmak için kadın işçilere güvenmişti; erkekler

Şimdi, Afgan hükümetinin değişiklikleri dünyanın yüzünü çevirmesiyle kötüleşen yetersiz beslenme ve sağlık deva krizinin ortasında, birçok yardım grubu, bu kadın işçilerin yasaklanmasının onların ülkede çalışmasını neredeyse imkansız hale getirdiğini söylüyor. Bu örgütler, hareketi insani ilkeleri ihlal eden ve yerinde kalması halinde Afganistan’daki operasyonlarını kalıcı olarak durdurabilecek bir “kırmızı çizgi” olarak nitelendirdi.

Sonuç muhtemelen milyonlarca Afgan’ın zorlu kış aylarında kritik yardımlardan mahrum kalması olacaktır. Birleşmiş Milletler tahminlerine göre, nüfusun üçte ikisinin – veya 28,3 milyon Afgan’ın – önümüzdeki yıl ülkede bir açlık krizi belirirken bir tür insani yardıma ihtiyacı olması bekleniyor.

“Bu bir seçim değil. Bu siyasi bir karar değil. Aslında gerçekliktir. Norveç Mülteci Konseyi bölge direktörü Adam Combs, geçen ayın sonlarında düzenlediği basın toplantısında, “Çalışmak için bir kadın personelimiz yoksa işimizi yapamayız” dedi.

Afganistan’da Taliban kontrolü ele geçirdi

• Taliban Altında Bir Yıl: Bir yıllık aşırılık yanlısı yönetim, özellikle kadınlar olmak üzere Afganlar için hayatı alt üst etti. Bir fotoğrafçı sarsıcı değişiklikleri yakaladı.
  • Kadın Haklarının Tersine Dönmesi:Taliban yönetimi altında kadın haklarına yönelik son darbelerde, Afgan hükümeti kadınların üniversitelere gitmesini ve insani yardım kuruluşlarında çalışmasını yasakladı.
  • Sürgündeki Bir Ekip : Taliban kızların ve kadınların spor yapmasını yasakladı. Afgan kadın milli futbol takımı, Avustralya’nın güvenliğinden bile olsa yasağın etkisini hâlâ hissediyor.
  • Kabil’in Düşüşü İçinde: 2021 yazında Taliban, dünyayı şoke eden bir hızla Afganistan’ın başkentini ele geçirdi. Muhabirimiz ve fotoğrafçımız şahit oldu.
Son haftalarda, Birleşmiş Milletler yetkilileri krizi çözmek için Afgan yetkililerle birkaç kez görüştüklerini söylediler. Ancak Afgan yetkililer, yardım programlarının yeniden başlatılması yönünde çağrıda bulunurken, Taliban yönetiminin üst düzey yönetiminin fermanı tersine çevirmek istemediğini de belirttiler. Bunun yerine, bu toplantıların özetlerine ve The New York Times tarafından elde edilen diğer belgelere göre, liderlik, kadın yardım çalışanlarının hükümetin kadın kıyafetleriyle ilgili yeni yasalarına uygun olarak İslami başörtüsü veya başörtüsü takmadıkları yönündeki suçlamaları ikiye katladı.

Haziran ayında Vardak İli, Alisha Köyü’ndeki bir gezici klinikte bir kadınla kendi sağlığı ve çocuğunun sağlığı hakkında görüşen Unicef personeli. Kredi… The New York Times için Kiana Hayeri

Aralık ayı sonlarında Birleşmiş Milletler yetkilileri ile Taliban yönetimi yetkilileri arasında – Taliban hareketinin kalbi ve yeni hükümetin güç merkezi olan Kandahar’da yapılan bir toplantıda – Afgan yetkililer Batılı ülkeleri, özellikle ABD’yi yardımı siyasi amaç olarak kullanmakla suçladı. Belgelere göre, istenmeyen Batılı değerleri ülkeye itmek için bir koz.

Geçen ayın sonlarında Taliban yönetiminin sözcüsü Zabihullah Mücahid, Twitter’da Afganistan’daki tüm örgütlerin ülke yasalarına uyması gerektiğini söyleyerek şunları ekledi: insani yardım başlığı.”

Afgan yetkililer, yasağın doğrudan Afganistan’da varlığını sürdüren son Batılı kuruluşlardan biri olan Birleşmiş Milletler için geçerli olmadığını söylediler. Yine de çoğu BM yardım kuruluşu, operasyonlarını yürütmek için sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çalışıyor – bunların çoğu, ihtiyaç sahibi kadınlara ve ailelere ulaşmak için kadın yardım görevlilerine güvendi ve şimdi programlarını askıya aldı.

Ayrıca birçok uluslararası bağışçı, fon alabilmek için bir yardım kuruluşunun ulaştığı kişilerin en az yarısını kadınların oluşturmasını şart koşuyor.

Ülke genelindeki kadınlar için, yasağın ve yardımın askıya alınmasının etkileri yıkıcı oldu.

Hemşireler geçen yıl Afganistan’ın Herat kentindeki bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde kızamık hastalarını tedavi ediyor. Kadın sağlık çalışanları Taliban yasağından muaf tutuldu. Kredi… The New York Times için Kiana Hayeri

Afganistan’ın kuzeyindeki bir ekonomik merkez olan Kunduz’da Afgan dul kadınlarla çalışan Norveç Mülteci Konseyi veya NRC’nin bir çalışanı olan Abeda Mosavi, durumun “bir felaket” olduğunu söyledi. “Taliban kadınların yardım kuruluşlarındaki rolünü ve bundan sonra kadınların karşılaşacağı krizleri ne kadar anladı bilmiyorum.”

Yasağın çıkarılmasından ve NRC’nin faaliyetlerini askıya almasından bu yana, Bayan Mosavi’nin zar zor uyuyabildiğini, geçimini sağlamak için birlikte çalıştığı kadınlarla ilgili endişelerinin peşini bırakmadığını söyledi. Geçen yılın sonlarında, Bayan Mosavi, 13 yaşındaki kızı için hızlı bir evlilik sağlamaya çalıştığını söylediği sekiz çocuklu bir dul kadınla tanıştı – onu fiilen 2.000 dolarlık bir çeyiz karşılığında ikinci karısı olması için daha yaşlı bir adama sattı. Kadın, diğer çocuklarını hayatta tutmanın ve doyurmanın tek yolunun bu olduğunu hissetti, ancak Bayan Mosavi onu bunu yapmamaya ikna etti ve onu bir gıda yardımı programıyla temasa geçirdi.

Bayan Mosavi endişeyle, “Ona şimdi ne olacağını bilmiyorum,” dedi. “Bunun gibi yüzlerce olay var”

Birçoğu ailelerinin geçimini sağlayan tek kişi olan diğer kadın yardım çalışanları, yasak devam ederse masaya nasıl yemek konulacağı konusunda endişeleniyor.

“STK’larda çalışmamıza izin yoksa çocuklarım ve ben ne yiyeceğiz?” dedi Najima Rahmani, 42. Kuzeydeki Belh eyaletinde dul bir kadın olan Rahmani, altı aydır işsizdi ve ardından Kasım ayında BM’nin Dünya Gıda Programı ile çalışan bir uygulama ortağı olan İnsani Yardım Koordinasyonunda bir iş buldu.

İşsiz geçen altı ay yaşayan bir kabus gibiydi, dedi.

Geçen yıl Kabil’deki Dünya Gıda Programı’ndan gıda yardımı almak için sıraya giren kadınlar. Kredi… The New York Times için Kiana Hayeri

Ailesi evlerinde elektriği karşılayamıyordu. İki oğlu ve kızının üniversite harçlarını bir araya getirmeye çalışmak için kendileriyle mücadele eden akrabalarından borç para almak zorunda kaldı.

Hükümetin geçen ay kadınların üniversitelere gitmesini engellemesi, kendisi ve kızı için yıkıcı oldu. Sonra STK çalışma yasağı geldi ve bu sadece yeni bir darbe gibi değil, hepsini dilenme ve zorluk dolu bir hayata dönmeye mahkum eden bir hapis cezası gibi geldi.

Rahmani Hanım, “Çok ağrım var” diyerek gözyaşlarına boğuldu. “Benim yaram her zaman tazedir. Benim durumumda bir kadının yarası her zaman tazedir, asla iyileşmez.”

Batı destekli hükümetin Ağustos 2021’de devrilmesinden bu yana, yeni yetkililerin kadınların istihdam ve kamusal yaşam gibi fırsatlara sahip olacağına dair ilk sözlerinin – Batılı bağışçılarla ilişki kurmanın gereklilikleri – neredeyse tamamı tersine döndü.

Bugün kadınların spor salonlarına ve halka açık parklara girmesi ve erkek akrabaları olmadan önemli mesafeler kat etmesi yasak. Lise ve üniversiteye gidemezler. Sokaklardaki kontrol noktalarında ve çiftliklerdeki noktasal teftişlerde ahlak polisi, tepeden tırnağa örtünmeyen burkalar ve toplum içinde başörtüsü takan kadınları azarlıyor.

Bu, bazı kadınların Taliban yönetimine ilişkin en büyük korkularının farkına varılması ve savaşın sona ermesinden çok daha fazlasını umut edenler için yıkıcı bir kayıp oldu.

Bir İngiliz insani yardım ve kalkınma kuruluşu olan Afghan Aid için çalışan Habiba Akbari, son dört yılının büyük bir bölümünü memleketi Badakhshan Eyaleti ile Kunduz Şehrindeki üniversitesi arasında seyahat etmek için Batı destekli hükümet ile Taliban güçleri arasındaki ara sıra çıkan çatışmalardan kaçarak geçirdi.

Bayan Akbari, geçen yıl -Taliban yönetiminin kadınların üniversiteye gitmesini yasaklamasından hemen önce- mezun oldu ve yardım grubunda bir iş buldu. Aylık 30.000 Afganlı maaşı – yaklaşık 350 dolar – en büyük kız kardeşi ve ailenin ana geçim kaynağının savcılık görevinden alınmasının ardından yedi kardeşini ve anne babasını geçindirdi. Ama şimdi işi askıya alındı ve geleceği için beslediği tüm umutlar yok oldu.

Bayan Akbari, “Taliban bizi diri diri gömüyor” dedi.

Günün sonunda Unicef çalışanları geçen yıl Vardak’ta. Kredi… The New York Times için Kiana Hayeri

Isabella Kwai, Londra’dan raporlamaya katkıda bulundu.