Amerikan Futbolu Hakkında Çekilmiş En İyi 10 Spor Filmi

VividLol

New member
Spor filmleri çok uzun bir süredir gişe rekorları kıran ve yapımcılar tarafından çokça üzerinde durulan bir türdür, Biz de sizler için gelmiş geçmiş en iyi 10 Amerikan Futbolu filmini derledik. 2020-21 NFL futbol sezonu bitmiş olabilir ancak taraftarların bir sonraki sezon sonbaharda başlayana kadar beklemesi gerekmiyor. Bunun yerine futbolla ilgili bu harika filmleri izleyebilirler. İzleyiciler, zafere ulaşmak için zorluklarının üstesinden gelen direnenler hakkında ilham verici bir drama izlemeyi seviyorlar.

Bu filmlerin çoğu Ulusal Futbol Ligi'nin (NFL) kendisi hakkındadır. Filmler futbol hayranları için mükemmel. Çoğu türde olduğu gibi, bazıları diğerlerinden daha iyidir. IMDb'deki derecelendirmeler, NFL'yi içeren en iyi filmleri seçmemize yardımcı oldu.

10. Number One (1969) - IMDb Puanı: 5.6


Profesyonel futbolcuların kariyerlerinin birçok iniş ve çıkışları vardır. 1969 dramasında, Number One, Ron Catlan (Charlton Heston) yaşlanan bir New Orleans Saints oyun kurucusudur. Dizini sakatladıktan sonra kariyeri neredeyse sona erdi. Ama onu tamamen değiştirebilecek yeni bir çaylak (Richard Elkins) tarafından tekrar tetikleniyor.

Ron, stresle başa çıkarak evlilik dışı bir ilişkiye girer ve karısıyla (Jessica Walter ) evliliği bitme noktasına gelir. Saints kadrosundaki en gözde oyuncuyken birden dibe düştü. Bu futbolcunun kariyerinin (ve kişisel hayatının) bu hikayede düşüşü çok fazla sürmez.

9. Paper Lion (1968) - IMDb Puanı: 6.3


1968 komedisi Paper Lion, çoğu spor filminden farklıdır. Yeni bir hikaye için mükemmel bir fikir bulan Sports Illustrated yazarı George Plimpton'a (Alan Alda) odaklanıyor . Daha önce bir beyzbol maçı yapmayı ve bir boks maçına katılmayı denedi. Şimdi, profesyonel futbol oynamayı denemek istiyor.

New Yorker, Detroit Lions için oynamaya başlar. Ne yazık ki futbol sahasında ne yaptığı hakkında hiçbir fikri yok. Kaybettiği için kovulur ve sonunda kale arkasında oturur. Bu onun hayatının hikayesidir. Doğrusu filmde, 8 Eylül 1967'de Lions ve St. Louis Cardinals (şimdi Arizona Kardinalleri olarak biliniyor) arasındaki maçtan görüntüler kullanıldı.

8. Black Sunday (1977) - IMDb Puanı: 6.8/101977'deki gerilim filmi Black Sunday'de, Vietnam Savaşı gazisi Michael Lander (Bruce Dern ) şimdi Goodyear Blimp'i NFL oyunları üzerinden, oyunlara katılamayan televizyon izleyicilerini filme almak üzere uçuruyor. Ne yazık ki, Black Sunday olarak bilinen grup altında bir terörist (Marthe Keller) tarafından suç hayatına sürüklenir.

Michael'ın görevi, Super Bowl'da bir bomba patlatmak için bir Goodyear Blimp kullanmaktır. Amaç, İsrail'i destekledikleri için Amerikalıları cezalandırmaktır. Hikaye, Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen 1972 Yaz Olimpiyatları'ndaki Münih katliamından ilham aldı.

7. Draft Day (2014) - IMDb Puanı: 6.8/10


Spor filmlerinin yalnızca sahadaki oyun hareketini tasvir etmesi gerekmez. Ayrıca sektörün perde arkası iş çalışmalarına da odaklanabilirler. 2014 draması Draft Day, Cleveland Browns'ın risk alan genel müdürü Sonny Weaver Jr.'a (Kevin Costner ) odaklanıyor. NFL Draft yaklaşırken, Sonny hem işiyle hem de kişisel hayatıyla ilgili birçok sorunu çözüyor.

Sonny, Seattle ile Browns'a en iyi seçimi vermesi için yapılan bir anlaşmayı kabul ettiğinde, franchise için doğru seçimi yapıp yapmadığını merak etmeye başlar. Filmin hikayesiyle ilgili bazı kusurları olsada, NFL Draft gününde yer alan dramatik seçimleri futbol taraftarlarına yepyeni bir bakış açısı sağlayacak şekilde anlatılıyor.

6. Heaven Can Wait (1978) - 6.9/10


1978 komedi-fantastik filmi Heaven Can Wait'te Los Angeles Rams oyun kurucusu Joe Pendleton (Warren Beatty ) bir araba kazasında ölümünü ele alıyor Şimdi öbür dünyada Joe, Joe'nun açgözlü multimilyoner sanayici Leo Farnsworth'un kimliğini üstlenmesine izin veren koruyucu meleği (Buck Henry) ile tanışır.

Joe, sevdiği maç olan futbola geri dönmeye çalışır. Rams'ı almaya çalışır ve takımın Super Bowl'da oynaması için tam zamanında başlangıç oyun kurucusu olarak takıma geri döner. Beatty ve Henry işbirliği içindeki iki başarılı insan. Diğer spor filmlerinden çok farklı bir film.

5. Invincible (2006) - IMDb Puanı: 7.1/10


NFL'de bir gün oynamak her futbol taraftarının hayalidir. 2006 draması Invincible'da bu rüya hayat boyu Philadelphia Eagles hayranı Vince Papale (Mark Wahlberg ) için gerçek oluyor. 1976'daki gerçek bir hikayeye dayanan Vince, South Philly'de barmen ve daha sonrasında tuttuğu takımda oynamaya başlıyor.

Vince üniversitede futbol oynamadı, bu yüzden NFL'de iyi performans göstermesi pek olası görünmüyor. Yenilmez olmak için çok çalışıyor ve sonunda bir gol atıyor. Hikaye gerçeği uzatırken, film gerçek bir mazlum masalı. Bu tür bir filmi kim sevmez ki?

4. The Longest Yard (1974) - IMDb Puanı: 7.1/10


1974 yapımı The Longest Yard filminde Burt Reynolds, görevden alınan eski bir NFL oyuncusu olan Paul “Wrecking” Crewe'yi canlandırıyor. Daha sonra, bir polis arabası kovalamacasına karışır ve sonunda Citrus Eyalet Hapishanesi'nde hapishane mahkumlarından oluşan bir futbol takımı kurmaya mahkum edilir.

Ekip için kendi fikirleri olduğu için, Paul mahkumlarla çalışırken zor zamanlar geçirir. Hapishanede gördükleri vahşetin intikamını almak için bu fırsatı kullanacaklar. Film sadece harika bir futbol hikayesi değil (Green Bay Packers orta saha oyuncusu Ray Nitschke'yi içeriyor) aynı zamanda tüm zamanların en iyi hapishane filmlerinden biri.

3. Concussion (2015) - IMDb Puanı: 7.2/10


Herkes futbolun çok tehlikeli bir spor olduğunu bilir. Yoğun mücadele ile oyuncular her zaman sarsıntı geçirir. 2015 biyografik draması Concussion, NFL'nin sarsıntıları nasıl ele aldığına odaklanıyor.

Pittsburgh Steelers merkezi Mike Webster (David Morse) ölü bulunduktan sonra, adli tıp patoloğu Dr. Bennet Omalu (Will Smith ) otopsiyi yaparken Alzheimer hastalığına benzer bir nörolojik bozulma olduğunu keşfeder. Omalu, sonunda çok fazla sarsıntının tehlikeli beyin dejenerasyonuna yol açtığını belirleyerek araştırmasına devam eder. Film, NFL'nin yaralanmaları ve bu kafa travmalarının tehlikelerini nasıl tedavi ettiğine dürüst şekilde bir bakışaçısını ele alıyor.

2.Jerry Maguire (1996) - IMDb Puanı: 7.3/10


Bir spor filminin aynı zamanda romantizm olarak sınıflandırılması nadirdir. 1996 yapımı Jerry Maguire filmi bu geleneğin istisnasıdır. Tom Cruise, Arizona Cardinals'ın öngörülemeyen geniş alıcısı Rod Tidwell'in (Cuba Gooding, Jr.) tek müşterisi olan bir spor ajanı olan Jerry Maguire rolünde.

Jerry işinde çok çalışmak zorunda ve sonunda kendi firmasını kuruyor. Sık sık başarılı olur ve ekip sahiplerinden "parayı bana göster" i talep eder. Ancak, hayatının aşkı olan bekar anne Dorothy Boyd (Renée Zellweger ) için kariyerinden vazgeçmesi gerekip gerekmediğini merak ediyor. Jerry bildiği her şeyden vazgeçebilir, ama bu onun için hiç de sorun değil.

1. Brian’s Song (1971) - IMDb Puanı: 7.6/10


Televizyon filmleri genellikle göze çarpmaz, ancak 1971 draması Brian's Song, şimdiye kadar yapılmış en iyi TV filmlerinden biridir. Gerçek bir hikayeye dayanan film, 1960'ların ortalarında geçen, Chicago Bears takım arkadaşları Brian Piccolo (James Caan ) ve Gale Sayers'ın (Billy Dee Williams) hikayesini anlatıyor.

NFL o zamanlar hala çoğunlukla ayrılmış olsa da, oyuncular sosyal engellerine rağmen yakın bir bağ kuruyor. Oyuncular kardeş olurlar ve Piccolo kanserden öldüğü zamanlar da dahil olmak üzere denemeleri boyunca birleşirler. Film futbola odaklanırken, aslında arkadaşlık ve ırksal engellerle ilgili bir hikaye. Bu filmde ağlayacaksınız, mendilinizi yanınızdan ayırmayın.
 
Üst