Yeni nesil yeşil uçaklar için yenilikçi çok malzemeli yapının geliştirilmesi için Leonardo

VividLol

New member
MIMOSA projesi, azaltılmış çevresel etki ve daha az hammadde ihtiyacı ile üretim kriterlerini zorunlu olarak takip edecek yeni nesil uçakları desteklemeyi amaçlamaktadır. Kirliliğin ve zararlı maddelerin kullanımının azaltılması, sadece uçuş açısından değil, uçağın tüm üretim zinciri ve hizmet bitiminde sökülmesi için de kesin bir proje hedefi olacaktır.

MİMOZA ürün ve iş fikri aşamasından başlayarak geri dönüşümü entegre ederek malzeme ve üretim döngüselliğinin uygulanmasına öncülük edecektir. Proje, eklem için yeni bir konsept tasarımı, hizmet sonrası malzemelerin yenilenmesi, ağırlıkta azalma (%-51), teslim süresinde azalma (%-65) ve sürecin toplam çevresel ayak izinde azalma önermektedir. .

Amaç, yenilikçi konseptler kullanarak çok malzemeli bağlantı yapıları oluşturmak ve mevcut geleneksel bağlantılardan daha üstün teknolojik ve finansal sonuçlar elde etmek için dijital ve hibrit süreçlerden yararlanmaktır.

Projenin merkezinde, ürün ve iş fikri aşamasından geri dönüşümün birleştirilmesi, malzemelerin ve imalatın döngüselliğinin yolunu açıyor. Bu hedeflere, eklemeli imalat (AM) için AlSi10Mg alaşımı ve kompozitler (CFRP, karbon fiber takviyeli polimerler) arasındaki çoklu malzeme bağlantıları için yeni teknoloji ve rekabetçi bir teknik kullanılarak ulaşılacaktır.

Projenin endüstriyel bölümlerinin, havacılıktan çok farklı sektörler için bile geniş kapsamlı olması bekleniyor ve bölgelerin üretken gerçeklerine yönelik birçok yaygınlaştırma girişimi önerilecek.

Şirket ayrıca, mevcut ve gelecekteki güvenlik ve homologasyon gereksinimlerini karşılayan endüstriyel üretim hatlarını tanımlayan havacılık ve uzay sektörü için teknik ve kalite düzenleme çerçevesine katkıda bulunacaktır. Projenin geliştirilmesi, Şirketin Hava Yapıları İş alanı ile Leonardo Labs araştırmacıları arasındaki işbirliğiyle gerçekleştirilecektir.