Türk Ninja: 400 teknik biliyor, 15 doktorası var

Podhani

Global Mod
Global Mod
Milli wushu antrenörü Bilal Çelebi, haftanın 3 günü ninja kıyafetlerini giyerek, kılıç ve başka ekipmanlarıyla bir arada ormanda idman yapıyor. 45 yaşındaki Bilal Çelebi, Samsun’da yaşıyor. Çocuk yaştan itibaren dövüş sporlarının biroldukça branşında eğitim alan Çelebi, 1997 yılında wushu antrenörlüğü yapmaya başladı. Ulusal kadro antrenörlüğü de yapan Çelebi, ondan sonrasında yakın müdafaa ve silah kullanma dersleri de vermeye başladı. Ürettiği Ninja ve muhafaza tekniklerinin patentini alan Bilal Çelebi, tekniğinin kullanıldığı 15 farklı ülkeden ise ‘doktora’ unvanı aldı. 400’ün üzerinde teknik üreten Bilal Çelebi, bu teknikleri unutmamak ve yenisini eklemek ismine haftanın 3 günü ormanlık alana giderek Ninja kıyafetleri çalışma gerçekleştiriyor.

“400 Ninja tekniğim var ve yakın müdafaa tekniklerimin patentini aldım”

Ürettiği tekniklerin yurt içi ve yurt haricinde biroldukca yerde kullanıldığının altını çizen Dr. Bilal Çelebi, “Çocukluğumdan beri dövüş sporlarıyla uğraşıyorum. 1997 yılında antrenör oldum ve bir süre de ulusal kadro antrenörlüğü yaptım. 400 ninja tekniğim var. VİP yakın müdafaa tekniklerimin yanı sıra ulusal ve memleketler arası uygulanan tekniklere sahibim. ABD, İsrail, Yunanistan, Almanya, İngiltere üzere 15 farklı ülke, tekniklerimi uyguladığı için bana ‘doktora’ unvanı verdi. Ülkeme yararlı olmak, gençleri eğitmek için uğraşıyorum. VİP yakın müdafaa alanında da 400’den çok tekniğin patentini aldım. Gençlik ve Spor Bakanlığına gerekli müracaatları yapacağım. Devletimizin wushu sporuna daha epey dayanak vermesini istiyoruz. Yurt haricinde doktora almış hocaları devletler askeri eğitimlerde kullanıyorlar. Türkiye’de de bu biçimde bir durum olsa daha âlâ gelişme kaydedilir diye düşünüyorum. 200’ün üzerinde sertifikam var. Bunlardan 15 tanesi yabancı devletlerin verdiği uzman doktorluk unvanı dokümanı. Milletlerarası karşılaşmalarda yaptığım derecelerin sertifikası, antrenörlük derecelerim var” dedi.

“Haftanın 3 günü ormanda tekniklerimi çalışıyorum”

Ninja kıyafetleri ve klasik kılıç ile birlikte tekniklerini yine ettiğini tabir eden Çelebi, “Haftanın 3 günü tabiata gelerek çalışma yapıyorum. Köyümde kendime özel bir yerim var. Burada hem yeni teknikler geliştiriyorum birebir vakitte ürettiğim teknikleri çalışıyorum. Ürettiğim teknikleri de İçişleri Bakanlığı’na muhafazada kullanılması için yazılı ve görsel olarak yolluyorum. Ürettiğim yakın muhafaza tekniklerinden devletimizin çalışanlarının de yararlanması için bunu yapıyorum. kimi vakit de emniyet ve askeri çalışanlara dersler veriyorum” diye konuştu.

8 yıldır Dr. Bilal Çelebi’nin öğrencisi olduğunu tabir eden Burak Düzgün ise, “8 yıldır Bilal hocadan yakın müdafaa dersleri alıyorum. Müdafaa konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bunların dışında aldığımız eğitimler sonucunda yakın muhafaza işlerinde bakılırsav alıyorum. Hocamız, spordan evvel insanların kendisini keşfetmesine öncelik veren bir insan. Kendi gelişmenini de tamamlarken bizleri de yanında daha yeterli bir insan olma yolunda vasıflar bulunduruyor” biçiminde konuştu.

İHA