Tüm Zamanların En İyi 10 Hapishane Filmi

Saberie

Active member
Hapishane Filmleri, diğer birçok türün önüne geçmeyi başaran popüler bir film türüdür. IMDb listesine göre en iyi 10 hapishane filmini sizler için listeledik. Çekilmiş birçok hapishane filmi var. Bazı filmler fantastik ve bilim kurguyu konu ederken bazıları da harika kaçış planlarını içeren hapishane filmlerini ele alır. Hapishane filmleri kendi dünyamızın dramını göstermek için çok üzerinde durulan bir türdür. Hapishane, insanların gerçekliğin doruk noktasına ulaşabileceği yerdir.

Bazıları gerçek hikayelere dayanıyor, bazıları ise tamamen uydurma ve bazıları da tüm zamanların en ünlü filmleri olarak biliniyor. Birçok yüksek kaliteli hikaye varken, bazıları diğer filmlerden daha yüksek derecelendirilmiştir. Bu muhteşem hapishane filmleri hangileri gelin bakalım.

10. Escape From Alcatraz - Alcatraz'dan Kaçış (1979) IMDb Puanı: 7.6/10


Alcatraz, dünyanın en ünlü hapishanelerinden biridir. San Fransisco kıyılarında yer alan hapishane, bugün turistik bir cazibe ve müze olarak hizmet vermektedir. 1930'lardan 1960'lara kadar bir hapishane olarak hizmet verdi ve ilginç hikayelerle dolu. Böyle bir hikaye, bu adadaki hapishaneden üç mahkumun nasıl kaçtığına dair çözülmemiş bir gizem olan bu film gibi birçok filme ilham verdi.

Bu film, Alcatraz'dan üç mahkumun nasıl kaçtığını anlatıyor. Zamanının en iyi filmlerinden biri seçildi ve ünlü aktör Clint Eastwood filmde başrol oynuyor.

9. Birdman Of Alcatraz - Alcatraz Kuşçusu (1962) IMDb Puanı: 7.8/10


Alcatraz o kadar ünlü ki, hapishane hakkında en iyi hapishane filmlerinden biri olarak duran birden fazla film var. Mahkum Robert Franklin Stroud'un hayali bir yaşamını anlatıyor. Hapishane bahçesinde bulduğu bazı yaralı serçeleri yetiştirdiği ve onlara baktığı için "Alcatraz Kuşçusu" lakabını alıyor. Film hakkında Kanarya Hastalıkları adlı bir kitap bile yazıldı.

Tüm hapishane filmleri, baskıcı hapsetme hissini yakalayamaz, ama bu film yakalıyor. Hapishane zamanının kendisi gibi, hızı da oldukça yavaş.

8. Papillion - Kelebek (1973) IMDb Puanı: 8.0/10


Bu tarihi dram hapishane filmi, Fransız Guyanası'nda hapisten kaçmaya çalışan iki adamın hikayesini anlatıyor. Yapıldığı sırada uzak konumlarından dolayı çekim yapmak oldukça pahalıydı. Ancak, film o kadar sevildi ve popülerdi ki bütçesinin iki katını aştı. Filmin romanı da mevcut Henr Charriere tarafından yazılan romanda daha çok şey bulabilirsiniz.

Birçok popüler hapishane filmi gibi, çaresizlik, umutsuzluk ve hapsedilme vahşeti de derin bir şekilde ele alınır. İnsan ruhunun yılmazlığını, izleyiciyi koltuklarına gömecek bu film insanı gerçekte de tıpkı filmdeki karakterler gibi biraz ümide bağlı kalacak şekilde ele alıyor.

7. 12 Monkeys - 12 Maymun (1995) IMDb Puanı: 8.0/10


12 Maymun, bilim kurgu türünün de bir parçası olduğu için diğer hapishane filmlerinden oldukça farklı. Hapishanenin kendisi de odak noktası değil, ancak kahramanın hapsedilmesi nedeniyle meydana gelir tüm olaylar. Gelecekte bir mahkum olarak, deneyler yapıldı ve insanlığın çoğunu öldüren bir virüse çare bulmak için zaman yolculuğu yapmak zorunda kaldı.

Film, izleyicilerinin neyin gerçek olup neyin gerçek olmadığını gerçekten sorgulamasını sağlar. Örneğin, "Bu adam gerçekten gelecekten mi?" diye sorabilirsiniz.

6. In The Name Of The Father - Babam İçin (1993) IMDb Puanı: 8.1/10


Bu film, beş kişinin ölümüne neden olan 1974 Guildford pub bombalamasından hüküm giymiş dört masum kişi olan Guilford Four'un gerçek hikayesine dayanıyor. Hikaye oldukça yürek burkucu ve gerçek olaylara dayanan bir film.

Elbette, gerçeklikten bir hikaye anlatmaya çalışan her film gibi, dışarıda bırakılan bazı gerçekler var. Buna rağmen, adaletsizlikle ilgili harika bir film olarak asıl amacına hizmet ediyor.

5. Cool Hand Luke - Parmaklıklar Arkasında (1967) IMDb Puanı: 8.1/10


Bu filmi hiç görmemiş olanlar bile bir klasik olarak bilindiği için muhtemelen duymuşlardır . Aynı adlı bir romana dayanan hikaye, 1950'lerde Florida'daki bir hapishane kampında bulunan asi bir mahkumu konu alıyor.

Film, Hristiyan imgelemi ve işaret kullanımıyla tema ve sembolizm açısından zengindir. Ödüller açısından, film En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü ve En İyi Erkek Yardımcı Oyuncu dalında Laurel Ödülü kazandı. Ulusal Film Koruma Kurulu'nda da yer almaktadır. Böyle bir mirasla, IMDb'de bu kadar yüksek bir puana ve Rotten Tomatoes'da yüzde 100 bir puana sahip olması şaşırtıcı değil.

4. The Great Escape - Büyük Firar (1963) IMDb Puanı: 8.2/10


Paul Brickhill'in 1950 tarihli aynı isimli kurgusal olmayan kitabına dayanan bu hikaye, bir 2. Dünya Savaşı hapishanesinde geçer. Kitap, İngiliz savaş esirlerinin 1944'te Almanya'dan kaçışını ilk elden anlatırken, film oldukça kurgusal. Örneğin, film, gerçekte tamamı İngiliz iken kaçanlar arasına Amerikalıları da dahil ediyor.

Film oldukça meşhur. Hiç görülmemiş olsa bile, Metal Gear gibi video oyunlarından Chicken Run gibi filmlere ve The Simpsons gibi TV şovlarına kadar bir ton pop kültüründe referans alınmıştır .

3. American History X - Geçmişin Gölgesinde (1998) IMDb Puanı 8.5/10


Bu film esasen hapishanede geçmese de, hikaye hapsolmanın bir sonucudur. Filmde neo-Nazi ve beyaz üstünlükçü hareketlere karışan iki erkek kardeş başrolde. Filmin başrolünde yer alan Edward Norton filmde tutuklanıp hapise girdikten sonra oradan ibret alarak geri döndükten sonra, kardeşini bu zehirli grupların daha fazla etkilememesine ve onu o battığı çukurdan kurtarmaya çalışır. Film sadece inanılmaz derecede ünlü olmakla kalmıyor, aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri'nde eğitim amaçlı da ders olarak veriliyor.

Film, En İyi Erkek Oyuncu dalında birden fazla ödül kazandı ve birçok eleştirmen, beyaz perdeye ilk çıktığından beri öneminin hiç azalmadığını fifade etti.

2. Green Mile - Yeşil Yol (1999) IMDb Puanı: 8.6/10


Stephen King'in aynı adlı romanından uyarlanan, film doğaüstü olaylara sürüklenen bir hapishan
e filmi. Hikaye, Büyük Buhran'da belirli bir mahkumun tesisine getirildikten sonra doğaüstü olaylara tanık olan bir idam cezası memurunu canlandırıyor. Film, müziği, aktörleri ve her yönüyle en iyi sinema filmi seçildi.

Film izleyicilerin yüreğini burkan bir dramı ele alıyor. Hayatta böyle hikayelere denk geldiğimizi görüyoruzdur bazen. Siyahi bir devin acıklı hikayesi. Stephen King gerçekten büyük bir yazar. Kez Tom Hanks'in oyunculuğu da efsane.

1. The Shawshank Redemption - Esaretin Bedeli (1994) IMDb Puanı: 9.3/10


Başka bir Stephen King kitabına dayanan bu film, bazılarının en iyi filmlerden biri olduğunu iddia edecek kadar sevildi (sadece hapishane filmleri için değil). Hikaye, karısını ve sevgilisini öldürmekten suçlu bulunan Andy Dufresne'i ele alıyor. Film meraklıları hapishane tarzını düşündüklerinde, genellikle akıllarına ilk gelen bu filmdir.

Etkisi ve kültürel önemi nedeniyle film, Birleşik Devletler Kongre Kütüphanesi tarafından Ulusal Film Siciline konmak üzere seçildi. Filmde umudunu kaybetmeyen bir değil aslında iki adamın hikayesini konu alıyor. Bu zamana kadar bu filmi izlemediyseniz çok şey kaybettiğinizi şimdiden söyleyelim.
 
Üst