Robredo, Filipinler Devlet Başkanlığı Seçimlerinde Yenilgiyi Kabul Etti

CountryRoyal

Global Mod
Global Mod
QUEZON CITY, Filipinler — Filipinler’in görev süresi sona eren başkan yardımcısı Leni Robredo, Cuma günü ülke tarihindeki en önemli cumhurbaşkanlığı seçimlerinden birini kaybettiğini kabul ederek, destekçilerini oylamanın sonuçlarını kabul etmeye ve dezenformasyonla mücadeleye devam etmeye çağırdı.

Binlerce destekçisinin toplandığı Ateneo de Manila Üniversitesi’ndeki bir mitingde konuşan Robredo, görünüşe göre kazanan, ülkenin son diktatörünün oğlu ve adaşı Ferdinand Marcos Jr.’dan bahsetmedi.

Bay Marcos’a karşı protestolar, Pazartesi gecesi alınan ön sonuçların, son otuz yılı aşkın bir süredir en büyük farkla kazandığını göstermesinin ardından patlak verdi. Ancak seçim, oy satın alma ve oy sayma makinelerinin bozulması şikayetleriyle gölgelendi.

Bayan Robredo, ekibinin hala seçmen sahtekarlığı raporlarını incelediğini ancak “resim netleştikçe, seçim sonuçlarının planımıza göre gitmediğini kabul etmeye başlamamız gerektiğini” vurguladı.

“Çoğunluğun kararını kabul etmemiz gerekiyor” dedi. “Bu davada bana katılmanızı rica ediyorum.”

Bayan Robredo daha sonra “nefret ve yalanları yaymak için kullanılan devasa makineyi” detaylandırmadan eleştirdi. “Bu, tarihimizi ve geleceğimizi çaldığı gibi gerçeği de çaldı” dedi.

Dezenformasyon Filipinler’e özgü değil, ancak son kampanyalarda gelişti. Bu seçimin sonucu, Marcos ailesinin mirasını yeniden markalaştırmada en azından kısmen başarılı olduğunu gösteriyor. Filipinlilere sefil geçmişinden “devam etmelerini” söyledi ve Ferdinand E. Marcos’un 20 yıllık şiddetli yönetiminin düzinelerce altyapı projesi ve güçlü ekonomik büyüme ile damgalandığını vurguladı.

Bayan Robredo, “Tüm enerjimi yalanlarla savaşmaya yönlendireceğim” dedi. “Ve senden bu savaşta bana katılmanı istiyorum.”

Kalabalıktaki genç taraftarların çoğu, onun sahneye çıktığını görünce ağladı. Seçimden önceki aylarda, yüz binlerce kişi, yarıştaki tek kadın için kapı kapı dolaşarak eşi benzeri görülmemiş bir taban hareketi oluşturdu. Destekçileri onu Bay Marcos’un antitezi olarak gördüler ve onu değişim getirebilecek bir geçmişe sahip bir lider olarak lanse ettiler.

Bayan Robredo’nun sözleri, başkan yardımcılığına aday olan yardımcısı Senatör Francis Pangilinan’ın destekçilerine “özellikle yalan ve aldatmanın zemin kazandığı bu noktada, mücadelenin henüz bitmediğini” söylemesinin ardından geldi.

Bayan Robredo resmi bir taviz vermese de, sözleri onun yenilgisini neredeyse kesin olarak kabul etti. Bu haftaki seçimin resmi sonuçlarının ay sonuna kadar açıklanması bekleniyor.

Perşembe günü, Başkan Joe Biden ve Çin lideri Xi Jinping, Bay Marcos’u tebrik etti. Zaferi, 36 yıl önce milyonlarca Filipinli’nin “Halk Gücü” isyanı olarak bilinen barışçıl protestolarla Manila sokaklarına dökülmesinden sonra ülke dışına sürülen bir aile için dikkate değer bir geri dönüş sağladı.

Bay Marcos’u eleştirenler, demokratik normların onun yönetimi altında daha da aşınacağından korktuklarını söylüyorlar.

Ama Bayan Robredo konuşmasını umutlu bir notla bitirdi. “Ülkemizin tarihindeki en geniş gönüllü ağına” sahip, ötekileştirilmişlere yardım etmeye odaklanmış bir sivil toplum örgütü kuracağını söyledi.

Bayan Robredo, destekçilerinin kayıptan dolayı üzgün olduğunu kabul etti, “Zor durumlardan öğrendiğim şey, kendi kendine somurtarken iyileşmenin gelmediği. Diğer insanlara odaklanmaya başladığınızda gelir.”

Bayan Robredo, “Ağlamanıza izin verin,” dedi. “Ama gözyaşlarını silmeye hazır olduğunda, kendini hazırla, kalbini güçlendir çünkü yapacak işlerimiz var.”