İsmail Kartal: ”Antrenörlük hayatımın en formda günlerini yaşıyorum”

Podhani

Global Mod
Global Mod
Spor Toto Üstün Lig Ahmet Çalık Dönemi 35’inci hafta maçında Fenerbahçe, alanında Gaziantep FK?yı 3-2 mağlup etti. Çabanın akabinde düzenlenen basın toplantısında Fenerbahçe Teknik Yöneticisi İsmail Kartal açıklamalarda bulundu. Yaklaşan Ramazan Bayramı’nı kutlayarak kelamlarına başlayan Kartal, ”Her maça olduğu üzere düzgün hazırlandığımızı düşünüyorum. Hafta içi sakat ve cezalı oyuncularımız vardı. Onların yerine oynayanlar da ellerinden gelenin en uygununu yapmaya çalıştı. Vakit zaman bir tempo koyduk. Rakip kimi vakit tempo yükseltti. 3-2 kazanmasını bildik. Yediğimiz goller, yemememiz gereken goller. Bu bir lig maçıydı. Burada tribünleri dolduran mükemmel taraftarımıza teşekkür ediyorum. Oyuncularım mükemmel keyif alıyorlar. Bizde coşkuyla futbol oynuyoruz. Biz de rakibimizden bir adım önde olarak daha güzel futbol oynamaya çalışıyoruz. Bu galibiyeti taraftarlarımıza armağan ediyorum” diye konuştu.

”BURAYA BİR MİSYON VERİLDİĞİ İÇİN GÖZÜMÜ KIRPMADAN GELDİM”

Fenerbahçe’nin üç kulvarda uğraş ettiği periyotta eksik oyunculardan dolayı epey fazla düşünce çektiklerini ve vakit içinde kadroyu oturtunca uygun sonuçlar almaya başladıklarını belirten Kartal, ?5-6 hafta evvel gelmem, benim elimde olan bir şey değil. Bunların kararlarını idareler veriyor. Bendilk evvelki antrenörlerin de verdiği hizmetler var. Ben bu tarihte geldim. 5-6 hafta evvel gelseydim ne olurdu bilemiyorum. Bunu hiç düşünmedim. Gelseydim ne olurdu, ne kadar daha puan alabilirdim diye düşünmedim. Buraya bir nazaranv verildiği için gözümü kırpmadan geldim. Fenerbahçe’nin dinamiklerini bilen bir beşerim. Nereye dokunacağımı biliyordum. Bir eşiği geçtik, bu kolay olmadı. 3 günde bir maç oynuyorduk. Sakat, cezalı ve hasta oyuncularımızdan mahrum çaba ediyorduk. Bir sistemden başkasına sisteme geçildi ve kolay olmadı. Kimi oyuncuların kadro içerisinde olmaması bizi yordu. Burada en büyük hisse sahibi oyuncularımdır. Ne söylersem söyleyeyim, idman nizamımız hayli düzgün. Geri bildirimleri de epey olumlu. Çok saygılı oyunculara sahibim” tabirlerini kullandı.

”ELİMİZDEN GELENİN EN UYGUNUNU YAPMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

Önümüzdeki hafta oynanacak olan Beşiktaş derbisiyle ilgili de fikirlerini paylaşan deneyimli teknik adam şunları söylemiş oldu:

”Bir derbi maçı oynayacağız. Elimizden gelenin en düzgününü yapmaya çalışacağız. Ligi en düzgün biçimde bitirebilmemiz için 3 puan almamız ya da kaybetmememiz gerekiyor. Bizim için hayli kıymetli. Bugünkü maçta epeyce kıymetliydi. Sonuçta kazanmasını bildik ve yolumuza devam ediyoruz.”

”BU TAKIM DAHA GÜZELİNİ YAPABİLİR”

Fenerbahçe’nin Başakşehir maçını kaybettikten daha sonra ligde yakaladığı yenilmezlik serisiyle ilgili olarak ise İsmail Kartal, ”Başakşehir maçını kaybettik lakin üzüldüğüm bir maçtı. Kazanmayı hak ettiğimiz bir maçtı. Biz de kazanabilirdik. Ekip uygun bir durumda, uygun bir hava yakaladık. Taraftarımızın verdiği inanç ve dayanakla oyuncular oynadığı oyundan keyif alıyor. Kendimize güvenerek futbol oynamaya çalışıyoruz. bir evvelki maçlarda bunu başardık. Bu oyun, içerisi biraz daha doldurulması gereken bir oyun. Birtakım oyuncularımız cezalı ve sakat oluyor. Bu takım daha güzelini yapabilir.” biçiminde konuştu.

”DAHA EŞİT KOŞULLARDA GAYRET EDİLSİN”

Ferdi Kadıoğlu’nun maç içerisinde yaşadığı konumda penaltı sonucu verilmesi gerektiğini söz eden deneyimli teknik adam, ”Ferdi ile ilgili durumun penaltı olduğunu düşünüyoruz. Altay maçında, kupadaki Kayseri maçında iki penaltımız verilmedi. Geriye dönük fazlaca fazla konuşmak istemiyorum fakat maalesef bu durumlar, bize biraz daha fazla oluyor üzere geliyor. Ferdi’nin konumunda VAR’DAN ihtar gelmedi. VAR’daki hakemlerin daha dikkatli olmalarını istiyoruz. Daha eşit koşullarda çaba edilsin. Gerçek her neyse, kural her neyse o yapılsın, bunu istiyoruz. bu biçimde futbolumuzu daha ileriye götüreceğiz” açıklamasında bulundu.

”TARAFTARIMIZA HER VAKİT MİNNET BORCUM VAR”

Sarı-lacivertli taraftarların kendisi için yaptığı tezahüratlardan dolayı epeyce keyifli olduğunu belirten tecrübeli teknik adam, ”Onlara her vakit minnet borcum var. Ben de bu topluluğun ortasından çıkan birisi olarak onları memnun etmek istiyorum. Onlar tribünleri doldurduğunda biz keyifli oluyoruz. Gece gündüz başarılı olmak için uğraşıyoruz. Onlar da teveccüh gösteriyorlar” diye konuştu.

Altay Bayındır’ın maç içerisinde yolladığı isabetli uzun toplara her antrenmanda çalıştıklarını belirten Kartal, ”Biz her maç öncesinde bütün rakiplerin tahlillerini yapıyoruz. Rakip grubun öyküsüne nazaran çalışıyoruz. Rakip bize önde baskı yapmak istediğinde artta birebir kalıyor. Rossi üzere süratli bir oyuncumuz var. Serdar Dursun?un indirdiği toplarla konum bulmaya çalışıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

”BEN DAHA EVVEL BURADA ŞAMPİYONLUĞA OYNADIM, niye OLAMADIĞIMI HERKES BİLİYOR”

”Ligin son haftasında oynayacakları Yeni Malatyaspor maçının akabinde bakılırsav verilen mi yoksa nazaranv teklif edilen mi olmak isterseniz?” sorusuna ise Kartal, şu biçimde yanıt verdi:

”Ben buraya gelirken gözümü kırpmadan gelerek elimden gelenin en uygununu yapmaya çalıştım. Bugünkü durum farklı bir durum. Üzücü da bir durumda değiliz şu an. Dönem sonu farklı bir durum. Taraftar bu grubun şampiyon olmasını istiyor. Ben daha evvel burada şampiyonluğa oynadım, niye olamadığımı herkes biliyor. Birtakım olması gerekenler var, dönem sonu olacak şeyler. Rastgele bir biçimde bakılırsav verilen mi teklif edilen mi olacağım, onları düşünmedim. 3 maç daha sonra kontratım bitiyor. Rabbim neylerse hoş eyler.”

”OYUNCULARIMIN HEPSİ NASIL OYNAYACAĞIZ DİYE GÖZÜMÜN İÇİNE BAKIYOR”

Kadro içerisinde hayli uygun bir hava yakaladıklarını ve antrenörlük mesleğinin en formda devrini geçirdiğini belirten Kartal, ?Antrenörlük ömrüm en formda periyodunu yaşıyorum. Daha evvel de şampiyonluklar yaşadım fakat söylemiş olduğim üzere gelinen noktada antrenörlük hayatımın en formda günlerini yaşıyorum. Bu yalnızca benimle alakalı bir şey değil. Grubumla düzgün çalışıyoruz. Oyuncularımızla birbirimize hürmet duyarak bu işi yapmaya çalışıyoruz. Hepsi, ne yapacağız nasıl oynayacağız diye gözümün içine bakıyor? diyerek kelamlarını noktaladı.

DHA