Hong Kong Polisi Ulusal Güvenlik Davasında Eski Piskoposu Tutukladı

CountryRoyal

Global Mod
Global Mod
HONG KONG — Hong Kong polisi, şu anda kentin katı ulusal yasasını ihlal ettiğinden şüphelenilen meşru bir yardım örgütünün liderleri olan emekli bir piskopos ve bir pop yıldızı da dahil olmak üzere Çarşamba günü üç önde gelen eylemciyi tutukladı. güvenlik hukuku, grup için bir avukat söyledi.

Tutuklamalar, 2019’daki yaygın hükümet karşıtı protestoları ve bir yıl sonra bölgeye güvenlik yasasının getirilmesini izleyen kapsamlı bir baskının sonuncusu. Yürürlüğe girdiğinden bu yana yasa kapsamında 170’den fazla kişi tutuklandı ve düzinelerce gözaltında yargılanmayı bekliyor.

Polis, 90 yaşındaki eski bir piskopos olan Kardinal Joseph Zen’i tutukladı; tanınmış bir Cantopop şarkıcısı ve LGBTQ hakları aktivisti olan Denise Ho; ve Margaret Ng, bir avukat ve eski bir milletvekili. Hepsi, gösterilere katıldıkları için tutuklanan kişilere hibe sağlamak için 2019 yılında kurulan bir örgüt olan 612 İnsani Yardım Fonu’nun mütevellileriydi.

Geçen yıl kapatılan fon, ulusal güvenlik yasasına göre bir suç olan yabancı güçlerle işbirliği yapmaktan soruşturma altında.

Fonun beş mütevellisinin tamamı şimdi tutuklandı veya hapisteler. Aynı zamanda fonun mütevelli heyeti üyesi olan bir akademisyen olan Hui Po-keung Salı günü tutuklandı. Aynı zamanda fonun beş kişilik yönetim kurulu üyesi olan eski bir milletvekili Cyd Ho, yetkisiz toplantı yapmaktan hapis cezasına çarptırılıyor.

Adını 2019’da Hong Kong’u kasıp kavuran kitlesel protestolardaki önemli bir tarihten alan 612 İnsani Yardım Fonu, kapanmadan önce 30 milyon dolardan fazla bağış aldığını söyledi. Bunun 27 milyon dolarının tutuklu protestoculara meşru ücretler, kefalet parası, sağlık giderleri, danışmanlık ve acil maddi yardım için dağıtıldığı yazıyor.

Protestolar, Çin anakarasına iadelere izin verecek bir teklif üzerine başladı ve daha fazla demokratik özgürlük çağrılarını ve polisin güç kullanımına ilişkin soruşturmaları içerecek şekilde büyüdü. 10.000’den fazla kişi tutuklandı. Fon, protesto suçlarıyla suçlanan 2.500’den fazla kişiden 2.221’e yardım ettiğini söyledi.

Geçen yıl polis, olası güvenlik yasası ihlalleri için fonu araştırdıklarını duyurdu. Bir ortak kuruluş kapandıktan sonra kapandı ve fonlara erişimi yoktu.

Fonun liderliği, Hong Kong’un en tanınmış eylemcilerinden bazılarını içeriyordu.

Kardinal Zen, uzun süredir Çin hükümetini din ve ifade özgürlüğü üzerindeki kısıtlamaları ve Hong Kong’daki artan baskı nedeniyle eleştiren eski bir Hong Kong piskoposudur. Düzenli olarak yürüyüşlere katıldı ve hala sık sık protesto suçlamalarıyla karşı karşıya kalan kişilerin duruşmalarına katılıyor.

İnsan hakları savunucuları Çarşamba günü tutuklanmasını kınadı.

“90 yaşındaki bir kardinali barışçıl faaliyetleri nedeniyle tutuklamak, Hong Kong için şok edici yeni bir dip olmalı, bu da şehrin son iki yılda insan haklarındaki serbest düşüşünü gösteriyor”, kıdemli araştırmacı Maya Wang Çin İnsan Hakları İzleme Örgütü, yaptığı açıklamada.

Vatikan sözcüsü Matteo Bruni şunları söyledi: “Papaz, Kardinal Zen’in tutuklandığı haberini endişeyle öğrendi ve durumu son derece dikkatle takip ediyor.”

Eski milletvekili Bayan Ng, daha önce 2019’da barışçıl bir gösteri düzenlemekten suçlu bulunmuştu. O ve Bayan Ho, şu anda feshedilmiş olan demokrasi yanlısı haber web sitesinin diğer yöneticileriyle birlikte geçen yıl tutuklandı, Stand News, kışkırtıcı materyaller yayınlamakla suçlandı.

Elisabetta Povoledo, Roma’dan gelen haberlere katkıda bulundu.