Hindistan’ın Başkentinde Bina Yangını Düzinelerce Ölü Bıraktı

ahmetbeyler

New member
YENİ DELHI — Kurtarma ekipleri, önceki gece çıkan yangında en az 27 kişinin ölümüne neden olan Yeni Delhi’deki bir ticari binanın yıkıntılarında Cumartesi günü kurbanları arıyorlardı. Yetkililer, ölü sayısının artabileceği konusunda uyardı.

Yangın, kapalı devre televizyon kameraları üreten bir dizi üretim operasyonunu barındıran dört katlı binada Cuma günü saat 17.00’den biraz önce başladı. Yetkililer, ölenlerin çoğunun montaj hattı işçileri olduğunu söyledi.

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’nin batısındaki Mundka semtinde olay yerinde çekilen videolar, kalabalığın itfaiyecilerin içeride mahsur kalan insanları kurtarmasını izlerken binanın pencerelerinden dışarı çıkan dumanları gösterdi.

Yeni Delhi itfaiye şefi Atul Garg, itfaiyecilerin başlangıçta binaya ulaşmakta zorlandığını çünkü bölgenin yoğun bir şekilde tıkandığını söyledi. Olay yerine yaklaşık 130 itfaiyecinin sevk edildiği ve yangının başlamasından yaklaşık beş saat sonra söndürüldüğü belirtildi.


Bay Garg, Hindistan’ın mevcut sıcak hava dalgasına atıfta bulunarak, “Sıcaklık 45 santigrat dereceye yakın olduğu için” – yaklaşık 113 Fahrenheit – “daha fazla yangın olayı meydana geliyor” dedi. “Bugünlerde günde yaklaşık 160 yangın ihbarı alıyoruz.”

Yangın çıktığında bina işçiler ve diğer personel ile doluydu. Binada mahsur kalan 50 kişi kurtarılırken, bazıları ağır yaralandı.

Hindistan’da her yıl yangınlar yüzlerce insanı öldürüyor, bunların çoğu yoksul işçiler. Müfettişler genellikle hatalı kablolamanın veya bina kodlarının gevşek uygulanmasının nedenini izler. Aktivistler, yetkililerin genellikle güvenlik önlemleri almadığını veya düzenlemeleri ihlal edenleri cezalandırmadığını söylüyor.

Geçen yıl, merkezi Bhopal kentindeki bir hastanenin bebek deva ünitesinde çıkan yangın en az dört yenidoğanı öldürdü. 2019 yılında Gujarat eyaletinin batısındaki bir ticari binada çıkan yangında en az 18 kişi hayatını kaybetmişti.


Cuma günkü Yeni Delhi’deki yangının nedeni hemen belli değildi. Müfettişler Cumartesi günü binanın sahibini aradıklarını ve güvenlik önlemlerinin ihlal edildiğinden şüphelendiklerini söylediler. Binanın bazı kısımları henüz aranmamıştı ve yetkililer daha fazla ceset bulunacağından korktular.

Sameer Yasir raporlamaya katkıda bulundu.
 
Üst