GitHub Copilot: Microsoft ve GitHub'a karşı toplu dava büyük ölçüde reddedildi

Saberie

Active member


  1. GitHub Copilot: Microsoft ve GitHub'a karşı toplu dava büyük ölçüde reddedildi

Microsoft, GitHub ve OpenAI'ye karşı 2022'de başlayan toplu dava geniş çapta başarısızlığa doğru gidiyor. Davacılar GitHub'u, ana şirketi Microsoft'u ve OpenAI'yi programlama yardımı GitHub Copilot aracılığıyla telif hakkı ihlali yapmakla suçluyor.


Duyuru5 Temmuz tarihli bir mahkeme emri, Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası'nın (DMCA) ihlal edilmesi yönündeki temel suçlama da dahil olmak üzere birçok önemli iddiayı reddetti. Yargıç Jon Tigar artık 22 suçlamanın çoğunu reddetti.

Yetkisiz kod edinimi nedeniyle toplu dava


Toplu dava, Kasım 2022'de GitHub Copilot'un, oluşturulan kodda kaynağa atıfta bulunmadan herkese açık kod parçacıkları ürettiği yönündeki merkezi iddiayla başladı. Bu nedenle AI sistemi, çeşitli açık kaynak lisanslama modellerinin koşullarını ve orijinal geliştiricilerin haklarını ihlal ediyor.

Diğer sanıklar ise GitHub'un ana şirketi Microsoft ve GitHub Copilot with Codex'in arkasındaki teknolojiyi geliştiren OpenAI'dir.

Programlama yardımının Haziran 2021'de piyasaya sürülmesinden bu yana GitHub Copilot'un telif haklarını ne ölçüde ihlal ettiğine dair tartışmalar yaşandı ve Özgür Yazılım Vakfı, Ağustos 2021'de bunun için sistemi hedef aldı. Toplu dava davasının öncesinde, Copilot'un kodun bazı bölümlerini devraldığına dair artan suçlamalar.

Avukat ve programcı Matthew Butterick o dönemde dava açma çabalarına büyük ölçüde öncülük etti. Ayrıca bununla ilgili bir web sitesi işletiyor. Kasım 2022'deki toplu dava davasında aranan toplam tazminat 9 milyar dolardı.

DMCA şikayeti nihayet reddedildi


Çok sayıda şikayetin ardından Mahkeme şimdi üç başvuruyu daha reddetti. 24 Haziran ve 5 Temmuz tarihli en son mahkeme kararlarının içeriğine, orijinal iddianame de dahil olmak üzere duruşmadan toplanan belgelerin de bulunabileceği CourtListener web sitesinde ulaşılabilir.

Son karar, önemli bir suçlamayı ortadan kaldırıyor: Telif hakkı yönetimi bilgilerinin kaldırılmasını yasaklayan Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası'nın ihlali. Davacılara göre GitHub Copilot, telif hakkı bildirimi olmadan kod ürettiği için DMCA'yı ihlal ediyor.

24 Haziran tarihli karar, DMCA iddialarının ayrıntılı bir tartışmasını içeriyor; mahkeme, kodun yeterince aynı olmadığı yönündeki temel argümanla bu iddiaları reddetti. Geliştiricilerin Copilot'un kodlarını kopyaladığı yönündeki şikayetleri davanın nedenlerinden biriydi.

Mahkeme kararı sonuçta bu şikayeti (önyargılı olarak) reddeder. Bu nedenle temyizde bulunanlar buna itiraz edemezler.

İki puan daha reddedildi


Mahkemenin kararında, kesin olmamakla birlikte diğer iki kınama gerekçesi de reddediliyor. Mahkeme, sebepsiz zenginleşme iddiasıyla tazminat talebini reddediyor. Temyiz başvurusunda bulunanlar, yasa dışı zenginleştirme nedeniyle tazminat alma hakkına sahip olduklarını yasal olarak gösteremediler.

Maruz kalınan zararın ötesine geçen cezai tazminatlar da reddedildi. Muhtemelen ön planda bir formalite vardır: Temyize katılanların GitHub'un itirazlarındaki tazminat talebini reddetme talebine yanıt vermemiş olmaları, temyiz edenlerin başvurusunun reddedilmesini haklı çıkarmaktadır.

İki nokta kaldı


Başlangıçtaki 22 suçlamadan ikisi kaldı: biri açık kaynak lisansının ihlali, diğeri ise sözleşmenin ihlali. Mahkeme ikincisini zaten bir kez reddetmişti, ancak temyizde bulunanlar bunu tekrar teklif edebildiler.

Bu yazının yazıldığı an itibariyle, Butterick'in dava web sitesinde son kararlarla ilgili herhangi bir yorum yapılmadığı gibi, toplu dava davasını temsil eden Joseph Saveri hukuk firmasının web sitesinde de herhangi bir yorum yapılmamıştı.


(kendim)
 
Üst