Geliştirici Anlık Görüntüleri: Bir veya iki cümleyle programcı haberleri

Saberie

Active member
İşte son birkaç güne ait oldukça öznel küçük haberlerden bir seçki:

Duyuru  • Python 3.12 yayınlanır yayınlanmaz Python 3.13’ün ilk alfa sürümü zaten mevcuttur. Bir sonraki sürümde şimdiye kadarki en önemli yenilik, Python 3.15 veya 3.16’da çıkarılacak olan mevcut özelliklerin kullanımdan kaldırılmış olarak işaretlenmesi olacaktır.
  • Kâr amacı gütmeyen kuruluş Açık Altyapı Vakfı (OpenInfra Vakfı), ilk OpenInfra Avrupa Danışma Kurulunun oluşumunu açıkladı. Bölgesel merkez bu yılın haziran ayından bu yana faaliyet gösteriyor ve merkezi Brüksel’de bulunuyor.
  • NOSQL veritabanı geliştirme ekibi Couchbase, Visual Studio Code için Couchbase uzantısının kullanılabilirliğini duyurdu. Uzantı, diğer şeylerin yanı sıra, hem buluta hem de şirket içine yerleştirilebilen Couchbase kümelerine kusursuz bir bağlantı sunuyor. Geliştiriciler bunları doğrudan Visual Studio Marketplace’ten indirebilir.
  • Hızlı, hafif web bileşenleri geliştirmek için bir kütüphane sağlayan Lit Project, 3.0 sürümünü yayınladı. Bu, geliştiriciler tarafından hiçbir yeni özellik içermeyen “çığır açan bir değişiklik” olarak ilan ediliyor. Bunun tek istisnası standart TC39 dekoratörlerinin desteklenmesidir. Ancak IE11 tarayıcısı artık bu sürümde desteklenmemektedir.
  • Netlify, Web mimarileri için Composable Web Platform adı verilen yeni bir hizmeti tanıttı. İçeriği, veri kaynaklarını, kodu ve altyapıyı birbirine bağlar ve geliştirme ekiplerine web sitelerini tasarlamak ve dağıtmak için ihtiyaç duydukları her şeyi sağlamayı amaçlamaktadır.Platform üç ana bileşenden oluşur: Netlify Connect, Netlify Core ve Netlify Create.
  • Eclipse Ditto, dijital ikizleri yönetmeye yönelik bir IoT aracıdır. Ditto ekibi şu anda 3.4.0 sürümünün kullanılabilirliğini duyurdu. Geliştiriciler,[–}lisansıApacheforkPekkoiledeğişenvehalaApache20lisansıaltındaolan[–}dessenLizenzierungsichgeänderthat–gegenseinenForkApachePekkozutauschenderweiterhinunterApache-20-LizenzstehtileAkkaaraçsetinideğiştirmeyeodaklandılar[–}lacuilicenzaècambiataconilsuoforkApachePekkocheèancorasottolalicenzaApache20[–}dessenLizenzierungsichgeänderthat–gegenseinenForkApachePekkozutauschenderweiterhinunterApache-20-Lizenzsteht
  • Dokümantasyon oluşturmak geliştiricilerin en sevdiği görevlerden biri değildir. JetBrains, Writersize aracını artık bu tür görevleri kolaylaştırmayı amaçlayan bir erken erişim programında kullanıma sundu. JetBrains IDE’de bir eklenti olarak veya bağımsız bir araç olarak mevcut olan platform, dokümantasyon, API referansları, öğreticiler ve kılavuzlar yazmak ve bunlar üzerinde işbirliği yapmak için tasarlanmıştır. Markdown ve XML’i destekler ve bozuk bağlantılar veya eksik kaynaklar gibi bir dizi yerleşik teste sahiptir.
  • Linux Linker’ın Kalıp alternatifi 2.3.0 sürümüne ulaştı. Geliştirme ekibi özellikle birini öne çıkarıyor -z rewrite-endbr-x86_64 komutu: Gereksiz ENDBR64 talimatlarını NOP’lara dönüştürün.
  • CakePHP çekirdek ekibi CakePHP 4.5.0’ın hemen kullanılabilirliğini duyurdu. Geliştirme ekibine göre 4.5.0’ın bu ilk kararlı sürümü çok sayıda iyileştirme içerebilir. Bu, CakePHP 5.0’ın gelecekteki güncellemelerini kolaylaştırmak için çok sayıda uyarı içerir. Ekip, 4.x sürümleri için özellik ve hata düzeltmelerini Eylül 2025’e kadar yayınlayacak, güvenlik güncellemelerine ise Eylül 2026’ya kadar devam etmeyi planlıyor.

(Mayıs)Haberin Sonu
 
Üst