F. Sionil Jose, 97, Sıradan Filipinlilerde Kahramanlık Görmüş Roman Yazarı Öldü

CountryRoyal

Global Mod
Global Mod
F. Bir düzine sosyal içerikli romanın ve sayısız kısa öykünün ve denemenin yazarı olan ve bazen Filipin harflerinin büyük yaşlı adamı ve hatta ulusunun vicdanı olarak adlandırılan Sionil Jose, Perşembe günü Manila’da öldü. 97 yaşındaydı.

Bay Jose’nin ailesi, onun bir anjiyoplasti operasyonunu beklediği Makati Tıp Merkezinde öldüğünü söyledi.

Sosyal adalete tutkuyla bağlı olan Bay Jose, ülkesinin yüzyıllardır süren İspanyol kolonizasyonunun üstesinden gelememesi ve ardından ABD’nin daha fazla tahakküm kurması olarak gördüğü şeyden duyduğu ıstırabı sık sık yazdı.

Kendi köylü başlangıçlarından alınan temalar ve sahneler bakımından zengin olan romanları, görünüşte tımarların, oligarşilerin ve siyasi hanedanların kölesi olan bir millet olan Filipinler’in yoksulluğu ve sınıf ayrımları hakkında devam eden bir ahlak oyunuydu.

Kahramanlarının “sıradan insanlar, generalleri yaşasın diye yüzlercesi ölen piyadeler” olduğunu söyledi. ”

Bay Jose, tamamı İngilizce olan 35’ten fazla kitap yazdı ve yol boyunca siyasi yorumlar ve blog yazıları yazdı. Harfler dünyasında tanınmış bir kişiydi, sık sık ders vermek ve yazarların konferanslarına katılmak için seyahat ediyordu ve 90’lı yaşlarında bile enerjiyle doluydu.

Uluslararası yazarlar derneği P. E. N.’nin Filipin bölümünü kurdu. Manila, Solidaridad’da, çalışmalarını yayınlayan ve Filipinler’in başka yerlerinde bulunması zor olan kitaplar ve dergiler sunan iyi stoklanmış bir kitapçı açtı ve işletti. Aylık bir “güncel olaylar, fikirler ve sanat” dergisi olan Dayanışma’yı da yayınladı. ”

Bay Jose, hükümetin kendisine Ulusal Edebiyat Sanatçısı adını verdiği Filipinler’in yanı sıra yurt dışından da çok sayıda ödül, hibe ve burs topladı. Eserleri en az 28 dile çevrildi.

2018’de Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi’ndeki bazı çalışmaları eleştirdiğinde olduğu gibi, güçlü fikirleri dile getirmekten çekinmedi. “93 yıldır yaşıyorum – bazıları bunun çok uzun olduğunu söylüyor” diye yazdı, “ama bu yorgun yaşlı adam için benim susma zamanım henüz gelmedi. ”

Bay Jose’nin üretken çıktısının merkezinde, 20 yıl boyunca yayınlanan Rosales Saga adını verdiği birbirine bağlı beş roman vardı. 1962’de yayınlanan “Pretenders” ile başlayarak, ülkenin köklü seçkinlerinin baskısına, toprak gaspına ve yozlaşmasına karşı mücadele ederken, kendi ailesinden farklı olmayan yoksul göçmen çiftçilerin hayatlarını anlatıyorlar. Bay Jose ayrıca, romanları onu erken yaşlardan etkileyen büyük Filipinli milliyetçi yazar Jose Rizal’in eserlerinden temalar ve karakterler ördü.

Bay Jose’nin Rosales Destanı dediği şeyi oluşturan beş roman. Kredi. . . Solidaridad Yayınevi

2012’de verdiği bir röportajda “Büyürken adaletsizliğe tanık oldum ve sıradan Filipinli bu konuda hiçbir şey yapamaz” dedi. “Demek benim temam buydu: insanın adalet ve ahlaki düzen arayışı. ”

Bay Jose için Filipinler’in yakın tarihi son derece cesaret kırıcıydı. Bazen ülkesinin uzun süredir devam eden güç yapısını değiştirememesinden duyduğu öfkeyi dizginleyemiyor gibiydi.

Başkan Corazon C. Aquino, 1980’lerde diktatör Ferdinand Marcos’u devirdikten sonra, güçlü ailelerin elindeki toprakları yeniden dağıtmayı reddettiğinde, Bay Jose, “Sayang!” diye haykırdı. — sonra, konuyu İngilizce olarak tekrarlayarak, “Ne israf!” diye ekledi.

“Böyle bir durumda sanatçı ne işe yarar?” The New York Times’a o zaman söyledi. “Geriye dönüp tarihimize bakıyorum ve kalemin o kadar güçlü olmadığını görüyorum. Yaptığım her şey boşa çıktı. Güçlü olan kılıçtır. ”

Bay Jose’nin bir yazar olarak en büyük hayal kırıklığı, diye yazmıştı köşelerinden birinde, “insanları etkileme, yalvarışlarımın, editörlüğümün en azından bazı görünür ve yaratıcı sonuçlarını görme konusundaki beceriksizliğimdi. ”

Francisco Sionil Jose, 3 Aralık 1924’te Manila’nın kuzeydoğusundaki Pangasinan’daki küçük Rosales kasabasında doğdu. Romanlarının çoğunun geçtiği yer olan Rosales, Ilocos Norte eyaletinden güneye göç etmiş ebeveynleri gibi birçok yoksul çiftçiye ev sahipliği yapıyordu. Kendisini her zaman bir Ilocano olarak gördü ve bu dili akıcı bir şekilde konuştu.

Liseden sonra, edebi bir hayata atılmadan önce okul gazetesi The Varsitarian’ın editörlüğünü yaptığı Manila’daki Santo Tomas Üniversitesi’nde liberal sanatlar okudu.

Tessie olarak bilinen müstakbel eşi Maria Teresa Jovellanos, 17 yaşında bir öğrenciyken Santo Tomas’ta tanıştı. Hayatının geri kalanında onun yanındaydı, ilham perisi, danışmanı ve koruyucusu. Birlikte yedi çocukları oldu.

O, çocukları Antonio, Eddie, Eugene, Nikko Jose ve Evelina Jose Cichy gibi ondan kurtulur; 11 torun; ve yedi torun çocuğu.

Bay Jose bir keresinde çocukluğunu hatırlayarak “Gerçekten fakirdik” dedi. Gazyağı olmadığında akşam 10’a kadar elektrik direğinin altında kitap okurdum. m. , annem bana eve gitmemi söylediğinde. ”

Ama aynı zamanda onu okumaya teşvik etti, ona kitap bulmak için elinden geleni yaptı. “Beni olduğum her şeyi yaptı,” dedi.

Okuması, çalışmalarının baskın temalarını oluşturan deneyimler olan yoksul çiftçiler arasında yetiştirilmesini tamamladı.

Rosales romanlarından biri olan Alacakaranlık’ın girişinde “Bu köyde büyüdüm, kuzeyden kaçışları, İspanya’ya karşı devrim hakkında yaşlıların hikayelerini dinledim” diye yazmıştı.

“Atalarım da çok milliyetçi ve derinden dindardı” diye devam etti. “En çok onların yeni topraklarda çektikleri acıların, toprak sahipleri tarafından sömürülmelerinin, sonunda topraklarının mülksüzleştirilmesinin bilgisiyle büyüdüm. Ayrıca ruhlarının sertliğini, paylaştıkları hayalleri ve onları ayakta tutan öfkelerini de biliyordum. ”

Sn. Jose, Manila’daki kitapçısında. Bir keresinde sanatın “zamanla, insanlarla, adalete hizmet etmekle ilgisi olması gerektiğini” söyledi. ” Kredi. . . The International Herald Tribune için Luis Liwanag

The Philippine Star’da yayınlanan 2014 tarihli “Geriye Bakış” başlıklı bir köşe yazısında, Bay Jose mutlu sonla biten kitaplar yazabilmeyi dilediğini söyledi, “karakterlerin gün batımına yolculuk ederken yüzleri neşeyle parlıyor. ”

Denediğini söyledi, ama etrafındaki dünyanın “kasvetli ve can sıkıcı kasvetli” her zaman kendini gösterdi.

“Hayatımda hatırlamaya ve yazmaya değer pek çok mutlu olay var” dedi, “ruhumu yükselten ve Tanrı’nın cennetinde bize şefkatle baktığına dair güvence veren olaylar. Ama sözler gelmeyecek. ”

Yine de arkadaşları tarafından Frankie olarak bilinen Bay Jose, güneşli iyi niyet, kahkahalar ve şakalar yaydı. Yolda Rosales’ten geçen Ilocos Norte’ye kadar uzun bir yolculukta ziyaretçileri götürmeyi severdi, arkadaşlarını öküz işkembesi, ince bağırsak, kalp, safra ve yeşil biber karışımı pinapaitan gibi göz korkutucu Ilocano lezzetlerini denemeye teşvik ederdi. (Sır: Acılığı kesmek için biraz kalamansi limonu sıkın. ) Ilocano dilinin daha renkli bayağılıklarından bazılarını paylaşmaktan zevk aldı.

Sonraki yıllarında oldukça kilolu olan Bay Jose, neredeyse tamamen keldi ve nadiren beresiz görülüyordu. 90. doğum günü kutlamasında uzun ömürlü olmasının sırrını paylaşması istendiğinde, “Basit! İyiler genç ölür. ”

Bay Jose, gayri resmi seminerler için bazen oturma odasında topladığı genç, hevesli yazarların arkadaşlığından hoşlanırdı. Böyle bir gruba “Sanatın anlamlı olması için” dedi, “sadece zevk için olmamalı. Zamana, insanoğluna, adalete hizmet etmeye uygun olmalıdır. ”

Saf sanat, saf bilim iyidir, ancak insanlık için bir anlamı olmalı. ”