Burjuva sistemi ne demek ?

Podhani

Global Mod
Global Mod
Burjuva Sistemi Nedir?

Burjuva sistemi, AoAu zaman 19. yA14zyAlda geliAen ve hAlA etkili olan bir siyasal ve ekonomik sistem olarak tanAmlanAr. Burjuva sosyal sistemi sosyal ve ekonomik hayatta eAitliAin An planda tutulduAu, AzgA14rlA14klerin AnemsendiAi ve AoAulculuAun teAvik edildiAi bir ortam olarak tanAmlanAr. Bu sistemde, kapitalizm kurumsallaAmAAtAr ve toplumun bA14yA14k AoAunluAu, AalAAma sAnAfAna, Azellikle de burjuva sAnAfAna aittir. Burjuva sosyal sistemi, AoAunlukla liberalizmin ve kapitalizmin kurumsal bir temeline dayanan ve aynA zamanda devletin gA14cA14nA14 kullanarak, bireysel ve toplumsal haklarAn korunmasAnAn saAlanmasAnA amaAlayan bir sistemdir.

Burjuva Sisteminin Azellikleri

Burjuva sosyal sistemi, kapitalist bir sistem olduAu iAin, A14retim ve tA14ketim iAin gerekli olan mal ve hizmetlerin A14retiminin, zengin ve gA14AlA14 bireylerin elinde kontrol edilmesiyle oluAturulan bir sistemdir. Burjuva sosyal sistemi, bireysel AzgA14rlA14kler An planda tutularak geliAtirilmiAtir. Bu sistemde, eAitlik, AzgA14rlA14k ve AoAulculuk Azellikleri Anemli rol oynamaktadAr. Burjuva sosyal sistemi, toplumda eAitlik ve AzgA14rlA14klerin saAlanmasAnAn yanA sAra, devletin gA14cA14nA14 kullanarak A14retim ve tA14ketim alanAnda denge saAlamasAnA ve toplumsal haklarAn korunmasAnA da saAlamaktadAr.

Burjuva Sisteminin Etkileri

Burjuva sosyal sistemi, AoAunlukla pozitif etkileri olmasAna raAmen, bazA olumsuz etkileri de oluAturmaktadAr. Burjuva sistemi, AoAu zaman A14retim ve tA14ketim alanAnda adaletsizliklerin oluAmasAna neden olmuAtur. Burjuva sosyal sistem, bireysel AzgA14rlA14klerin An planda tutulduAu bir sistem olduAu iAin, toplumdaki eAitsizliklerin arttAAA ve bireylerin ekonomik durumlarAnAn daha Anemli olmaya baAladAAA gAzlemlenmiAtir. AyrAca, burjuva sosyal sistem, AoAulculuAun Azendirilmesi ve devletin gA14cA14nA14n kullanAlmasA nedeniyle bazen de baskAcA olabilmektedir.

SonuA

Burjuva sistemi, 19.