Bir Kasabanın Covid Parası Bir Adama Yanlışlıkla Gönderildi. Her Şeyi Kumar Oynadı.

CountryRoyal

Global Mod
Global Mod
TOKYO – Kırsal bir Japon kasabasının sakinlerinin her biri, bir koronavirüs pandemisi teşvik programının bir parçası olarak geçen ay 775 dolarlık bir ödeme almayı dört gözle bekliyordu.

Ancak bir belediye yetkilisi yanlışlıkla Abu kasabasının yaklaşık 360.000 dolarlık tüm Covid yardım bütçesini parayı almaya uygun düşük gelirli haneler listesindeki tek bir alıcıya havale etti. Polis, yanlışlıkla yapılan ödemeyi iade edeceğine söz verdikten sonra adamın parayı kumara attığını söyledi.

Yamaguchi Eyaletindeki bir polis yetkilisi Perşembe günü telefonla yaptığı açıklamada, 24 yaşındaki Sho Taguchi’nin polise parayı çevrimiçi kumarhanelerde kaybettiğini söylediğini söyledi. Yetkili, bir gün önce yetkililerin Bay Taguchi’yi tutukladığını söyledi. Suçlama: dolandırıcılık.

Japonya, koronavirüs yardım parasının kötüye kullanıldığı tek ülke değil. Dolandırıcılık Amerika Birleşik Devletleri’nde o kadar yaygındı ki, Adalet Bakanlığı kısa süre önce bunun peşine düşmesi için bir savcı atadı. İnsanlar bir Pokémon kartı, bir Lamborghini ve diğer lüksleri satın almakla suçlanıyor.

Ancak nüfusu 2,952 olan Abu, Kovid teşvik fonunun tamamının, onu idari bir hata yoluyla alan bir çevrimiçi kumarbazın elinde kaybolduğu dünyadaki tek kasaba olabilir. Davanın ayrıntıları ve Japonya’nın ulusal haber medyasının nadiren dikkati çeken sahil kasabası sakinleri için şok etkisi yarattı.

Doğduğundan beri Abu’da yaşayan 72 yaşındaki Yuriko Suekawa, “Haberleri duyunca hem parayı nasıl harcadığına şaşırdım” dedi. “Gerçekten inanılmaz.”

Bir kasaba yetkilisi olan Atsushi Nohara, hikayenin 8 Nisan’da Abu’daki bir yetkilinin yanlışlıkla yerel bir bankadan Bay Taguchi’ye 46,3 milyon yen veya yaklaşık 358.000 dolar havale etmesini istemesiyle başladı. Bay Taguchi’nin adı, ulusal teşvik paketinin bir parçası olarak her biri 100.000 yen almaya hak kazanan 463 hane listesinin başındaydı.

Japonya’nın Abu kentinin belediye başkanı Norihiko Hanada, “bu kadar değerli ve büyük miktarda kamu fonunu” kaybettiği için kasaba adına sakinlerden özür diledi. Kredi… Getty Images aracılığıyla Kyodo Haberleri

Kasabanın belediye başkanı Norihiko Hanada, kasabanın YouTube kanalındaki bir adreste yaptığı açıklamada, Abu yetkilileri hatayı fark ettikten sonra hemen Bay Taguchi’yi ziyaret ettiler ve parayı geri istediler.

Bay Taguchi, yetkililerle bir devlet arabasıyla bankasına seyahat etmeyi kabul etti, ancak binaya girmeyi reddetti ve daha sonra kamu yayın kuruluşu NHK’ye göre bir avukata danışmayı planladığını söyledi. NHK’nin bildirdiğine göre Bay Taguchi, Abu’nun belediye başkan yardımcısı ile 14 Nisan’da bir araya geldi ve avukatı ertesi gün kasabaya müvekkilinin parayı iade edeceğini söyledi.

Bay Hanada, YouTube’da “Ama sonuçta bunu yapmadı” dedi. Bay Taguchi’nin sonunda kasaba yetkililerine 46,3 milyon yen harcadığını, kaçmayacağını ve “günahın kefaretini ödemeyi” planladığını söyledi.

Bay Hanada, “bu kadar değerli ve büyük miktarda kamu fonunu” kaybettiği için kasaba adına sakinlerden özür diledi.

Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Tutuklama gerçeği bilmeye yaklaşmamıza yardımcı olacak” dedi. “Onun ifadesi bize parayı geri almak için bir sıçrama tahtası olacak.”

Osaka şehrinde bir savcı olan Masaki Kamei, Bay Taguchi’nin kasabanın Covid yardım fonunu boşaltmasına izin vermekten Abu yetkililerinin sorumlu olduğunu söyledi.

Bay Kamei, “Kasabanın yaklaşımı yeterince katı değildi ve davanın bu noktaya kadar gelişmesine izin verdi” dedi. “Belki de yaklaşımları, insan doğasının temelde iyi olduğu görüşüne dayanıyordu.”

Abu, en yakın büyük şehir olan Fukuoka’nın yaklaşık 100 mil kuzeyinde, tarım, balıkçılık ve ormancılığın ekonomiyi yönlendirdiği Yamaguchi Eyaleti bölgesinde oturuyor. Kasaba yetkilisi Bay Nohara, Bay Taguchi’nin oraya yaklaşık bir buçuk yıl önce yerel yönetimin taşınan ve boş ev kiralayan yabancılara sübvansiyonlar sunduğu bir programın parçası olarak taşındığını söyledi.

Hatadan sonra, kasaba yetkilileri yerel hanelere Covid yardım ödemeleri gönderdi, dedi Nohara, paranın başka bir belediye kaynağından geldiğini de sözlerine ekledi. Detaylandırmadı.

Abu sakini Bayan Suekawa, bu bölümün pandemiyi başarıyla atlatan ve yeni inşa edilen sahil kamp alanına ziyaretçi çekmeyi uman bir kasaba için bir talihsizlik olduğunu söyledi.

“Kentin bu olumsuz imajının hafifleyeceğini ve yeniden güneşli ve sakin bir yer haline geleceğini umuyorum” dedi. “Kimse hata yapar, bu yüzden bu adamı suçlamıyorum ama suçunu kabul etmesini ve bize paramızı geri vermesini istiyorum.”

Her halükarda, Bay Nohara, Abu’nun geçen hafta Bay Taguchi’ye yasal ücretler de dahil olmak üzere yaklaşık 51 milyon yen için dava açtığını söyledi.

Hisako Ueno Tokyo’dan ve Mike Ives Seul’den bildirdi.